Tisíce katalánských studentů stávkovaly proti diktátu Madridu. Učitelé čelí kritice kvůli zaujatosti

ČTK ČTK
25. 10. 2017 16:01
Studenti vysokých i středních škol v Katalánsku ve středu uspořádali stávku, aby vyjádřili nesouhlas s chystaným převzetím pravomocí místní vlády Madridem. Část rodičů si stěžuje, že pedagogové podporující stávku se jich neptali na souhlas s účastí jejich dětí na protestu. Učitelé prý děti nutí připojit se k protestům a některé děti to udělaly kvůli obavám ze zastrašování. Rodiče požadují, aby školy vyučovaly neutrálně a aby z nich vycházeli studenti "svobodně myslící" a nikoli "indoktrinovaní".
Katalánští studenti na jedné z demonstrací, kterých proběhlo od nelegálního referenda na začátku října už několik.
Katalánští studenti na jedné z demonstrací, kterých proběhlo od nelegálního referenda na začátku října už několik. | Foto: Reuters

Barcelona - Tisíce studentů středních a vysokých škol v Katalánsku ve středu zahájily stávku na protest proti chystanému převzetí pravomocí místní vlády Madridem.

Studenti barcelonské univerzity se pokusili zablokovat dopravu na místních silnicích, k žádným incidentům však podle médií nedošlo.

Část rodičů si stěžuje, že pedagogové podporující stávku se jich neptali na souhlas s účastí jejich dětí na protestu. Katalánské úřady odmítají obvinění, že výuka některých škol i postoje učitelů jsou zaujaté ve prospěch katalánské samostatnosti.

Mezi stávkujícími jsou podle zpravodajského webu 20minutos.es studenti jedné z největších katalánských škol, Autonomní univerzity v Barceloně (UAB). Přibližně 200 jich připravovalo stávku již během noci a dnes rozdávali letáky vyzývající k aktivitě proti současné španělské vládě.

"Odsuzujeme jakoukoli státní represi, jako je použití (ústavního článku) 155… a žádáme katalánský parlament o vyhlášení republiky, protože je jasné, že bez rozchodu (se Španělskem) se nepohneme," řekla mluvčí studentské unie UAB Célia Appelová.

Článek 155, o jehož užití bude v pátek hlasovat španělský Senát, umožňuje centrálnímu kabinetu omezit autonomii regionu, jehož vláda porušuje zákony.

Stávku pod heslem "Nemůžete uvěznit celý národ! Proti frankistické represi!" doprovází plakát zobrazující krále Felipeho VI. a premiéra Mariana Rajoye vedle portrétu diktátora Franciska Franka, k jehož počínání separatisté chystané kroky centrální vlády přirovnávají.

Indoktrinovaní studenti

Ke stávce se na UAB i v dalších školách připojila pouze část studentů a výuka většinou s omezeními probíhá.

Skupina rodičů, jejichž děti studují na jedné z barcelonských škol, podle listu ABC zveřejnila prohlášení, podle něhož nesouhlasí s otevřeně separatistickým přístupem pedagogů.

Učitelé prý děti nutí připojit se k protestům proti Madridu. Rodiče také tvrdí, že někteří žáci petici požadující nezávislost Katalánska podepsali kvůli obavám ze zastrašování, a požadují, aby školy vyučovaly neutrálně a aby z nich vycházeli studenti "svobodně myslící" a nikoli "indoktrinovaní".

Podobně ve středu reagoval na stávku katalánských studentů předseda místní odnože Lidové strany, která tvoří centrální vládu, Xavier García Albiol. Podle něj část středních a vysokých škol tendenčně ovlivňuje své studenty, avšak nestranné nejsou ani jiné stupně výuky.

"Když v nějaké mateřské škole máte na zdi katalánskou vlajku, tak kde to jsme?" prohlásil v rozhovoru s katalánskou televizí TV3.

Předseda katalánské školské rady Ángel Casas prohlásil, že nemá "důvěryhodné informace" o tom, že by školy vyučovaly zaujatě proti Madridu. "Většina pedagogů je velmi opatrná," uvedl podle listu El País.

Katalánská vláda zareaguje ve čtvrtek

Ve čtvrtek se má katalánský parlament dohodnout na tom, jak bude postupovat dál. Španělská vláda hrozí, že už v pátek může převzít pravomoci regionální vlády a pozastavit Katalánsku autonomii.

O tom se rozhodně v pátek po jednání v Madridu. Podle premiéra Mariana Rajoye je ale převzetí řízení regionu je jediným řešením situace.

Katalánští separatisté ale nejsou v řešení krize jednotní. 

Podle katalánské rozhlasové stanice RAC1 padly během nočního jednání v Barceloně tři návrhy: uspořádat předčasné regionální volby v rámci Španělska, schválit jednostrannou deklaraci katalánské nezávislosti, či vyhlásit katalánskou republiku a zároveň vypsat první volby do republikového parlamentu.

Žádná z variant ale nezískala jasnou podporu separatistů, jejichž umírněnější křídlo se obává následků, které by mělo převzetí pravomocí místní vlády Madridem.

Rozhodnutí Madridu by mohly zmírnit jen předčasné volby v regionu. V takovém případě by Rajoyova vláda nezískala podporu opozičních lidovců k tomu, aby mohla využít článek 155 španělské ústavy.

 

Právě se děje

Další zprávy