Time: Krejčíř je důkazem, jak bují v JAR zločin

ČTK ČTK
28. 12. 2013 8:44
Vyšetřování českého uprchlíka ukázalo, jak zdejší podsvětí využívá policii.
Foto: Reuters

Johannesburg - Jihoafrická republika zatím neúspěšně bojuje s epidemií zločinnosti a nevybíravé praktiky tamního podsvětí vyšly nedávno na světlo i díky ostře sledovanému případu českého uprchlíka Radovana Krejčíře.

Vyšetřování podnikatele přirovnávaného k Al Caponemu i Jamesi Bondovi mimo jiné ukázalo, jak korupce prorůstá do policejních složek, které by se zločinci měly bojovat. V reportáži o tom píše americký týdeník Time.

I když Jihoafričané v prosinci truchlili kvůli smrti exprezidenta Nelsona Mandely, dostal se Krejčíř znovu na titulní strany novin poté, co soud zamítl jeho žádost o propuštění na kauci. Čech, kterého časopis Time popisuje jako "impozantní postavu s konstitucí nákladního automobilu", čelí nyní obvinění z pokusu o vraždu a únosu.

Podle prokuratury s trojicí spoluobviněných, mezi nimiž jsou dva příslušníci speciální policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem, v červnu unesl a mučil bratra svého údajného drogového kurýra. Ten prý měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů (48 milionů Kč), ale zmizel.

Krejčíř je v JAR známou postavou, kterou média spojují s desítkou vražd a řadou dalších trestných činů, policii a státním zástupcům se ale dosud nikdy nepodařilo mu jakoukoli vinu prokázat. Podle časopisu Time přesto jeho případ posiluje přesvědčení, že Jihoafrická republika je líhní zločinu a rájem pro gangstery a podvodníky.

Zločinecké sítě z 90. let

"V JAR se od začátku 90. let konsolidují zločinecké sítě, které se nyní soustřeďují zejména na velká města jako je Johannesburg," cituje Time odborníka na organizovaný zločin Marka Shawa z pretorijského Institutu pro bezpečnostní studia (ISS). "Organizovaný zločin není nic nového. Teď je ale mnohem nepřehlednější a má více kontaktů se zahraničím než dřív."

JAR nyní prožívá éru hospodářského růstu a spolu s legální ekonomikou nabývá na síle i šedá zóna. Časopis Time například připomíná, že na celém africkém kontinentu právě v JAR probíhá nejvíce nezákonných finančních operací. Jejich objem se zvýšil z odhadované 1,29 miliardy amerických dolarů v roce 2002 až na dechberoucích 23,73 miliardy dolarů v roce 2011.

Právě zásah do "penězovodů" členů podsvětí, včetně Radovana Krejčíře, se potom při úplatnosti představitelů policie jeví jako nejjistější prostředek boje s organizovaným zločinem.

Jihoafrický berní úřad (SARS) v listopadu Krejčířovi obstavil majetek kvůli podezření, že disponuje nepřiznaným jměním. Zároveň oznámil, že ho čeká daňový výměr kolem sta milionů randů (téměř 200 milionů korun), a to včetně úroků a pokut.

Reportérka Time konstatuje, že i když Krejčíř získal v JAR proslulost, ani jeho potrestání by problém se zločinností nijak neumenšilo. "Každého gangstera, který se dostane za mříže, v budoucnu nahradí spousta dalších," domnívá se.

Český podnikatel navíc svůj boj s justicí zdaleka neprohrál. Strach, že by mohl být odsouzen, na sobě nedává nijak znát, a dál tvrdí, že je nevinný a že chce v JAR poklidně strávit zbytek života.

 

Právě se děje

Další zprávy