Tillerson chválil odvahu Turků, kteří loni vzdorovali puči. O následných čistkách se nezmínil

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2017 22:30
Šéf americké diplomacie, který v Istanbulu obdržel ocenění za své dlouhodobé působení v oblasti energetiky, chválil odvahu Turků bránit demokracii při loňském pokusu o státní převrat. Na těžařské konferenci označil Turecko za partnera USA v prosazování větší energetické bezpečnosti v regionu. V Istanbulu se týž den sešly na opoziční demonstraci desetitisíce lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Istanbul - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v neděli chválil odvahu Turků bránit demokracii při loňském pokusu o státní převrat. Šéf americké diplomacie se ale při návštěvě Istanbulu vůbec nezmínil o rozsáhlých čistkách, které následně postihly celou tureckou společnost, uvedla agentura Reuters.

Tillerson se v největším tureckém městě zúčastnil slavnostního zahájení konference o těžbě ropy a plynu, kde získal ocenění za čtyři desetiletí práce v tomto odvětví. Mimo jiné tam prohlásil, že Spojené státy považují Turecko za svého partnera v prosazování větší energetické bezpečnosti v regionu.

"Tady v Istanbulu všichni zažíváme významné chvíle. Téměř před rokem se turecký lid - stateční muži a ženy - postavil proti pučistům a bránil svou demokracii," řekl Tillerson. "Využívám tohoto okamžiku, abych vyzdvihl jejich odvahu a uctil oběti událostí z 15. července 2016," dodal.

Ve zmíněný den část armády s pomocí tanků a vzdušných sil přepadla parlament a pokusila se převzít kontrolu nad dopravní infrastrukturou ve snaze svrhnout vládu. Puč ale selhal, když tisíce Turků vyšly do ulic v odpovědi na výzvu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Více než 240 lidí, z nich mnoho civilistů, té noci přišlo o život.

Od neúspěšného převratu bylo ale Erdoganovým režimem více než 100 tisíc lidí propuštěno nebo dočasně zbaveno práce ve státní správě, policii, vojenském i soukromém sektoru. Asi 40 tisíc lidí bylo uvězněno. Organizace na ochranu lidských práv tureckou vládu viní, že využila převratu jako záminku k potlačování opozice a kritických hlasů.

Tillerson, který byl dříve šéfem ropného koncernu Exxon Mobil, přiletěl do Turecka dnes večer a po konferenci jej přijal Erdogan. Schůzka byla uzavřena před médii. Není jasné, zda a kdy budou z jednání poskytnuty informace. Předtím se Tillerson sešel s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem.

Ankara si dělala velké naděje, že s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu se zlepší vzájemné vztahy. Neskrývá ale rozladění nad Trumpovým rozhodnutím podporovat zbraněmi a leteckými útoky kurdské milice v Sýrii, které v současnosti dobývají město Rakka - baštu teroristické organizace Islámský stát (IS). Turecko označuje kurdské povstalce za teroristy.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy