Británie se v EU nikdy necítila jako doma, prohlásila Mayová v Itálii. Vystupovat budeme dva roky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2017 19:00
Britská premiérka Theresa Mayová v pátek ve Florencii přednesla napjatě očekávaný projev věnovaný budoucím vztahům Británie a Evropské unie po takzvaném brexitu. Zopakovala, že žádná dohoda je stále lepší než špatná dohoda. Prohlásila také, že Britové se stejně nikdy v Evropské unii necítili jako doma. Unijní vyjednavač Michel Barnier po jejím projevu prohlásil: Potřebujeme do podzimu 2018 dosáhnout dohody o podmínkách spořádaného britského odchodu z EU. Británie se stane 'třetí zemí' (státem mimo unii) 30. března 2019."
Foto: Reuters

Florencie - Britská premiérka Theresa Mayová v pátek uvedla, že po odchodu Velké Británie z Evropské unie v březnu 2019 by mělo existovat dvouleté přechodné období, aby se Londýn i Brusel přizpůsobily novým pravidlům.

Během této lhůty by Spojené království a členské země měly vzájemně přístup na své trhy a nadále by platila unijní pravidla, navrhla Mayová v projevu ve Florencii.

Dané období podle ní prospěje občanům i podnikatelům. "Během přechodného období budou lidé nadále moci přicházet a pracovat v Británii. Bude ale existovat registrační systém jako nezbytná příprava nového režimu," řekla Mayová.

Podle ní má Británie začlenit dohodu o brexitu plně do britského práva a zajistit, že britské soudy budou moci na ni přímo odkazovat. Zdůraznila, že práva občanů EU v Británii budou po odchodu ze společenství plně zaručena.

"Vím, že panují obavy, že časem se práva občanů EU ve Spojeném království a práva občanů Spojeného království v (EU) začnou rozcházet. Chci začlenit naši dohodu zcela do britského práva a zajistit, že britské soudy se na ni mohou přímo odkazovat," uvedla k tomu britská premiérka.

Během období vyhrazeného pro zavádění nových pravidel by Británie nadále plnila vůči EU svoje finanční závazky, jejichž výši ale premiérka neudala. Brusel požaduje zaplacení celkové částky ve výši 60 až 100 miliard eur (1,6 až 2,6 bilionu korun), což Londýn jednoznačně odmítá.

Britská premiérka řekla, že během členství v EU se Británie ve společenství nikdy "necítila jako doma". "A zřejmě kvůli naší historii a zeměpisu se nám Evropská unie nikdy nezdála jako nedílná součást naší národní historie tak, jak tomu je mnohde jinde v Evropě," prohlásila.

Mayová podotkla, že rozsáhlé sdílení svrchovanosti, které je "rozhodujícím znakem Evropské unie, umožňuje bezprecedentně hlubokou spolupráci. Ta přináší výhody, ale také znamená, že když jsou země v menšině, musejí někdy přijímat rozhodnutí, která nechtějí, a to dokonce i ta, která ovlivňují domácí záležitosti."

"Směřujeme k novému a kritickému období v historii vztahů Spojeného království s Evropskou unií. Britové se rozhodli opustit EU a stát se globálním volně obchodujícím národem, schopným mapovat vlastní cestu ve světě," řekla také Mayová.

Premiérka také upozornila, že Británie je nadále odhodlána bránit a prosazovat s EU společné hodnoty. "Naše odhodlání bránit stabilitu, bezpečnost a prosperitu našich evropských sousedů a přátel trvá," sdělila. Jako dva příklady, které se dají řešit jen v partnerství s EU, označila masové přistěhovalectví a terorismus.

Vyjednavač: Británie se stane v březnu 2019 třetí zemí

Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier ocenil pozitivní tón v pátečním vystoupení britské premiérky Theresy Mayové. Projev podle něj ukazuje vůli posunout dál nyní se vlekoucí jednání, premiérčiny nápady se ale nejprve musí změnit v konkrétní vyjednávací pozice Londýna.

"Potřebujeme do podzimu 2018 dosáhnout dohody o podmínkách spořádaného britského odchodu z EU. Británie se stane 'třetí zemí' (státem mimo unii) 30. března 2019," připomněl unijní vyjednavač.

Británie si musí ujasnit mandát pro Brexit, volby byly vzpourou tichých sympatizantů s pokračováním členství v EU. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy