Paříž - Ukrajinská tajná služba SBU potvrdila, že zadržela ozbrojeného Francouze, který převážel zbraně a chystal útok během fotbalového mistrovství Evropy. Po varování z USA jde o další signál, že ve Francii hrozí útok teroristů.
Francouzi tuto možnost neberou na lehkou váhou. Šampionát začíná už v pátek, a tak s bezpečnostními přípravami finišují.
Zabezpečit je třeba okolo 100 míst - od stadionů přes hotely a fanouškovské zóny až po MHD.
"Naším cílem je, aby Euro bylo velkou slavnostní událostí, ale je nutné říct Francouzům pravdu. Nulová preventivní opatření představují stoprocentní riziko, stoprocentní opatření ale neznamenají riziko nulové," varoval své spoluobčany koncem května ministr vnitra Bernard Cazeneuve.
Fotbalové Euro potrvá až do 10. července a koná se na různých místech Francie. Navštívit ho má okolo osmi milionů lidí, z toho odhadem jeden až dva miliony fanoušků ze zahraničí.
Prodloužený výjimečný stav
Na ochranu míst přímo spojených se šampionátem organizátoři po teroristických útocích v Paříži vyčlenili 34 milionů eur, napsal server The Wall Street Journal.
Zhruba 20 milionů eur utratí stát a místní úřady na ochranu fanouškovských zón.
"Děláme vše pro to, abychom zabránili teroristickému útoku. A připravujeme se i na to, jak na ně reagovat," cituje Cazeneuvea server Le Monde.
V květnu Paříž opětovně prodloužila výjimečný stav, který přijala po loňských útocích. Platit bude při fotbalovém šampionátu i další velké sportovní události - červencové Tour de France.
Výjimečný stav dává úřadům i bezpečnostním složkám řadu dodatečných pravomocí. Mohou zpřísnit kontroly na hranicích, zakázat veřejné shromažďování nebo zadržet každého, koho považují za "hrozbu".
Ulice francouzských měst bude během mistrovství Evropy hlídat až 100 000 lidí: okolo 73 000 policistů a četníků, 10 000 vojáků či 13 000 soukromých bezpečnostních pracovníků.
Pod zvýšenou ochranou bude všech 24 fotbalových týmů, jejich hotely i místa, kde trénují. Ke každému týmu by měla být přidělena policejní ochranka a nejméně dva členové zvláštních složek se speciálním protiteroristickým výcvikem.
Nad tréninkovými plochami - stejně jako nad všemi stadiony, kde se budou odehrávat zápasy - úřady nechají vyhlásit bezletové zóny. Policie se chystá nasadit i technologie, které mají zabránit případnému chemickému útoku na dálku - například pomocí dronů, uvedl server The Telegraph.
Nebezpečné stadiony
Právě stadiony, na které má dorazit okolo 2,5 milionu lidí, mohou být jedním ze slabých článků - jak ukázalo asi dva týdny staré bezpečnostní selhání ze Stade de France. Fanouškům, kteří šli na zápas týmů Paris Saint-Germain a Olympique Marseille, se dovnitř i přes zátarasy a přísné kontroly podařilo donést několik zakázaných objektů, včetně petard a světlic.
"Bylo mi řečeno, že určité dýmovnice byly dovnitř propašovány uvnitř sendvičů," reagoval na incident Jacques Lambert, šéf organizační komise pro Euro 2016. "Pokud to znamená, že budeme muset každému nahlédnout i do sendviče, činí to náš úkol obzvlášť složitým."
Pro připomenutí: právě nedaleko Stade de France se vloni 13. listopadu odpálili tři sebevražední útočníci a kromě sebe zabili jednoho dalšího člověka. První z atentátníků se přitom odpálil poté, co se mu nepodařilo dostat dovnitř na právě probíhající mezistátní zápas.
Během více než 50 zápasů chystaného šampionátu se tak dají očekávat přísné kontroly dokladů, osobní prohlídky i zabavování velkých zavazadel. Nejzazší možností je pak v případě otevřené hrozby odložení zápasu na pozdější termín – a se zákazem vstupu pro veřejnost.
Obzvlášť riskantním by mohl podle zahraničních médií být například zápas Anglie s Ruskem, protože obě země se účastní bombardování Islámského státu v Sýrii.
Přísně střežení fanoušci
Lákavým cílem pro útoky radikálů by mohla být i místa, kde se najednou setká velké množství lidí. Tedy fanouškovské zóny. Centrální místo setkání - u Eiffelovy věže - dokáže pojmout až 100 000 lidí. Francouzský policejní šéf Michel Cadot by jej nejradši během pařížských zápasů nechal zcela uzavřít.
Podle protihlasů se však takové předem určené zóny - chráněné vyčleněnými policejními těžkooděnci i neozbrojenými ochrankami - dají ohlídat lépe než fanoušci hojně brouzdající napříč městem. Detektory kovů, kamerový systém a zákaz velkých zavazadel jsou samozřejmostí. Venkovní promítání mimo tyto zóny by pak mělo být kvůli bezpečnosti zakázáno.
Dalším potenciálním cílem útoků by mohla být doprava, ať už letecká, tak hromadná ve městech. Francouzská letiště i železniční stanice jsou už měsíce pod dohledem policie. Úřady se nicméně obávají chaosu, který může nastat díky současným stávkám v zemi.
Mistrovství Evropy ve Francii by bylo z bezpečnostního pohledu logisticky náročné i bez teroristické hrozby. Zápasí se v 10 městech, každý z 24 týmů bydlí jinde, v každém místě zápasu pak hráči bydlí ještě v dalších hotelech.
Vloni v listopadu při sérii útoků skupiny džihádistů napojených na hnutí Islámský stát (IS) zemřelo v Paříži 130 lidí. Atentáty - i když menšího rozsahu - letos v březnu zažil i Brusel. Sebevražední atentátníci z Bruselu přitom údajně uvažovali právě i o útoku na fotbalový šampionát.
#France faces unprecedented security challenges w/ 2 weeks to #EURO2016 football tournament: https://t.co/LVVq3VV27g pic.twitter.com/X5xAHT8l7T
— Emre Peker (@wsjemre) May 28, 2016