Berlín - Chronicky nemocní pacienti v Německu si mohou pěstovat konopí k léčebným účelům, pokud jim žádný jiný prostředek nepomáhá proti bolestem.
V úterý o tom rozhodl správní soud v Kolíně nad Rýnem.
Je to poprvé, kdy v Německu úřady nebo soud daly svolení k pěstování konopí. Soudce ale zdůraznil, že rozsudek nic nemění na zákazu rekreačního užívání marihuany.
Podle rozsudku je pěstování konopí přípustné pouze jako nouzové řešení. Podmínkou je, aby pacienti podstoupili lékařské vyšetření, které prokáže, že jiný prostředek je nedokáže účinně zbavit bolesti.
Zároveň musejí být pro pacienty nedostupné specializované lékárny, které léky z konopí prodávají.
Drahé konopí z lékáren
Správní soud rozhodoval o žalobě pěti lidí, kterým úřady dosud zakazovaly pěstování konopí pro léčebné účely.
Všech pět žalobců mělo lékařské povolení pro užívání konopí. Jeho nákup ve specializovaných lékárnách si ale nemohli dovolit, protože ho nehradí pojišťovny. Měsíční dávka konopí v lékárnách stojí několik set eur.
V Německu má lékařské svolení k užívání konopí zhruba 300 lidí. Látka slouží především lidem trpícím roztroušenou sklerózou nebo lidem po vážných úrazech.
Strach z legalizace
Nemocní se řadu let snaží získat povolení k pěstování konopí pro vlastní potřebu, neboť náklady jsou výrazně nižší než při nákupu v lékárnách. Úřady ale povolení dosud odmítaly udělit kvůli obavám, že se tím otevře cesta k legalizaci pěstování konopí pro rekreační účely.
Problematika konopí je v mnoha zemích spojena s kontroverzemi. Odpůrci se obávají, že užívání marihuany souvisí s některými trestnými činy a způsobuje závislost nebo přechod na tvrdší drogy.
Navzdory tomu se ale stále zvyšuje počet zemí, které ji v určité formě povolují. V červenci se například New York stal třiadvacátým americkým státem, který marihuanu legalizoval pro lékařské účely.