Britské bezpečnostní služby podle dvou nezávislých zpráv britského ministerstva vnitra a speciálního parlamentního výboru mohly útokům v Londýně zabránit, pokud by měly pro svou práci více zdrojů.
- Londýnské atentáty neřídila Al-Káida - ČTĚTE ZDE
Jejich šéfové se však podle vyšetřovatelů nedopustili žádných zásadních chyb v analýze a úsudku, pokud jde o hrozbu, které Británie ze strany teroristů čelila a čelí.
Atentátníky jsme znali, nepovažovali jsme je za hrozbu
Infobox
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
Podle zveřejněných informací byl teroristický útok výsledkem "prostého a nenákladného" spiknutí čtyř sebevražedných atentátníků britského původu, odhodlaných k "mučednictví".
Dva ze sebevražedných atentátníků byli bezpečnostním službám známi, agenti je však v té době nepovažovali za hrozbu.
"Jakékoliv pochybení nebylo způsobené přímo bezpečnostními složkami, ale spíše nedostatkem informací," potvrdil nový ministr vnitra John Reid.
Občané jsou však jiného mínění a žádají veřejné vyšetřování, k jakému došlo ve Spojených státech v souvislosti s útoky z 11. září.
Britové nejsou s vyšetřováním spokojeni
"Je nepravděpodobné, aby tyto zprávy uspokojily nároky veřejnosti. Ministerstvo vnitra bude totiž jen těžko kritizovat postup britské vlády," prohlásil před pár dny Inayat Bunglawala z Britské muslimské rady.
Nespokojenost potvrzuje také jedna z obětí červencových útoků Rachel Northová: "Na zveřejnění těchto zpráv jsem čekala deset měsíců, ale nevěřím, že v nich najdu odpovědi na mé otázky."
Pětatřicetiletá žena se v den útoku nacházela ve stanici metra Russell Square, kde sebevražedná atentátnice jamajského původu usmrtila 26 osob.
První požadavek na veřejné vyšetřování však překvapivě vzešel ihned po útocích přímo z ministerstva vnitra.
Tamní rada pro muslimské záležitosti považovala útok za jasnou reakci na britskou politiku na Blízkém východě a vstup do invaze v Iráku, nikoliv ekomonickou a sociální frustraci útočníků, a zpochybnila postup britských tajných složek.
Bezpečnostní složky pochybily
S jejich pochybením souhlasí také bývalý poradce vládního bezpečnostního výboru Crispin Black.
"Čtyři roky po teroristických útocích z 11. září a dva roky po zatažení Velké Británie do války v Iráku neměla naše země dostatečně propracované fungování zpravodajské služby," tvrdí Black.
Jasným důkazem je i skutečnost, že předpokládaný vůdce skupiny Mohamed Chán, který měl být již rok před útoky britskou tajnou službou sledován, nebyl nikdy zadržen a 7. července 2005 tak odpálil jednu z bomb v londýnském metru.
"Možná, že čtveřice provedla červencové útoky v Londýně bez přispění Al-Káidy. Možná, že nebyli napojeni na žádnou jinou skupinu a bomby si vyrobili na základě informací volně dostupných na internetu, ale skutečnost, že s podobným plánem vůbec přišli a sami, není reálná," trvá na tom, že útoky jsou přece jen akcí větší skupiny, Crispin Black.
- V Londýně se loni útočilo kvůli Iráku - NAJDETE ZDE
Sebevražedné atentáty v londýnském metru a autobuse způsobily smrt 56 lidí, z toho čtyř atentátníků, a zranily stovky dalších. Šlo o nejhorší teroristický útok na britském území a o první uskutečněný sebevražednými bombami.