Proč zemřel Menezes, ptá se Británie

Martin Novák Martin Novák
9. 3. 2006 18:00
Londýn - Tragická smrt mladého Brazilce, zastřeleného loni v londýnském metru kvůli podezření z terorismu, zůstává neobjasněná.
Foto: Aktuálně.cz

Zájem o případ dnes probudila návštěva brazilského prezidenta Luly da Silvy v Británii.

Prezident se totiž dnes krátce před odletem sešel ve VIP salónku letiště Heathrow s příbuznými Jeana Charlese de Menezese, zastřeleného členy speciální protiteroristické jednotky loni 22. července.

Pro Británii je Menezesova smrt stále traumatem a nezodpovězenou otázkou. Jak se mohlo stát, že nevinný člověk, který nezavdal žádnou příčinu k podezření, mohl být zastřelen jako pravděpodobný terorista?

Rodina se obrátila na soud

V Londýně žijí bratranci Menezese a zejména kvůli jejich snaze předvést před soud ty, kteří jsou za střelbu 22. července odpovědní, má případ velkou publicitu i v Brazílii.

Jejich podnět nyní projednává i Nejvyšší soud.

Zatím není rozhodnuto, zda bude někdo ze smrti sedmadvacetiletého elektrikáře obviněn.

Jean Charles de Menezes.
Jean Charles de Menezes. | Foto: Aktuálně.cz

Právě v době, kdy ve Spojeném království pobýval brazilský prezident, se objevilo v médiích nové podezření.

Šéf londýnských policistů ještě více než 24 hodin po střelbě tvrdil, že šlo o nebezpečného teroristu. Podle zástupců Nezávislé policjení vyšetřovací komise ale zřejmě už tehdy věděl, že Menezes byl nevinnou obětí.

Dosavadní vyšetřování neodhalilo jasně, co se vlastně osudného 22. července krátce po desáté hodině ranní stalo ve stanici metra Stockwell na jihu Londýna. Ví se jen to, že v nervózní atmosféře po útocích ze 7. července a 21. července policisté pod tlakem jednali unáhleně a na základě neověřených informací.

Muži zákona sledovali Mezenese v jeho bytě.

Považovali ho za jednoho z atentátníků, kteří se den předtím pokusili zaútočit v metru a autobuse.

První chyby se dopustil jeden z velitelů akce, který na základě fotografie Menezese mylně identifikoval jako teroristu.

Tony Blair a Lula da Silva se dnes setkali v Londýně.
Tony Blair a Lula da Silva se dnes setkali v Londýně. | Foto: Aktuálně.cz

V té době byli čtyři atentátníci z předchozího dne stále na svobodě a policie měla úkol zabránit jim v pokusu o další útok.

Existuje několik verzí tragédie

Ke stanici urychleně dorazila speciální jednotka Scotland Yardu známá pod názvem CO 19. Její příslušníci šli za Menezesem do jednoho z vozů metra a dospěli k názoru, že pod kabátem skrývá výbušninu.

Později vyšlo najevo, že neměli jistotu, jen podezření.

Dva policisté pak sedmkrát střelili Brazilce do hlavy.

Původně londýnská policie tvrdila, že Menezes do metra utíkal a přeskakoval turnikety, čímž ještě zvýšil podezření. Záběry kamery ale nic takového nepotvrdily.

Událost, která se odehrála ve stanici metra Stockwell, trefně charakterizovala ve svém investigativním pořadu Panorama televize BBC.

"Je to tragédie pro rodinu Menezesových i pro londýnskou policii, která se snažila Londýňany ochránit. Kdyby byl zastřelený muž sebevražedným teroristou, střelci, kteří ho zneškodnili, by zřejmě byli vyznamenáni. Místo toho musejí počítat s možností, že skončí před soudem."

 

Právě se děje

Další zprávy