Mezi oběťmi teroristického útoku v Manchesteru jsou také nejméně dva Poláci. Smrt polského páru potvrdil ministr zahraničí Witold Waszczykowski. "Rodiče přišli po koncertu (do manchesterské arény), aby vyzvedli své dcery a bohužel máme informaci, že jsou mrtví," řekl ministr soukromému rádiu RMF FM. "Děti jsou v bezpečí," dodal. Jeden Polák, který rovněž přišel do haly vyzvednout své dítě, utrpěl zranění a musel se podrobit operaci. Jeho život ale není v ohrožení, řekl ministr.
Po teroristickém útoku v Manchesteru je už známa totožnost sedmi obětí. Jsou mezi nimi i dívky ve věku osm, patnáct a osmnáct let. Celkem při útoku zahynulo 22 lidí včetně pachatele.
Nejmladší obětí je osmiletá Saffie Roussosová, jejíž fotografie se jako symbol masakru objevila na titulní stránce dnešního vydání řady britských novin. Mezi potvrzenými oběťmi je také patnáctiletá Olivia Campbellová. Její fotografie, kterou zveřejnila její matka ve snaze najít po atentátu svou dceru, byla od úterního rána hojně sdílena na sociálních sítích. Obětí útoku se stala také osmnáctiletá Georgina Callanderová, osmadvacetiletý John Atkinson a dvaatřicetiletá Kelly Brewsterová. Při atentátu zahynuly také Alison Howeová a Lise Leesová, které ve vstupní hale manchesterské arény, kde k sebevražednému útoku došlo, čekaly na příchod svých patnáctiletých dcer z koncertu.
Americká zpěvačka Ariana Grande, na jejímž koncertě v Manchesteru zabil v sebevražedný atentátník 22 lidí, se vrátila do Spojených států. Zda bude pokračovat ve svém turné, zatím není jasné. Grande vystupovala v Manchesteru v rámci evropské části turné, při němž propaguje své třetí album Dangerous Woman. V příštích týdnech se měla Grandeová představit také v Londýně, Belgii, Polsku, Německu, Švýcarsku a Francii.
Protiteroristická policie zadržela v úterý večer na londýnském letišti Stansted 37letého muže, který čelí podezření, že mířil do Sýrie s cílem páchat teroristické činy. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Ten zdůraznil, že zatčení nesouvisí s pondělním teroristickým útokem v Manchesteru. Muž byl zadržen ve chvíli, kdy se chystal nastoupit do letadla, které letělo do Turecka.
Věřící z mešity na manchesterském předměstí Didsbury uvedli, že Abediho otec mešitu dříve pravidelně navštěvoval, nyní ale žije - stejně jako Abediho sestra - v Libyi. Odjeli tam prý hned po revoluci z roku 2011, při níž byl zabit diktátor Kaddáfí. Je možné, že bratři mezi oběma zeměmi od té doby cestovali.
Salfordská univerzita sídlící nedaleko Manchesteru potvrdila, že Abedi byl jejím žákem. Nejmenovaný student školy deníku The Times řekl, že Abedi se nedávno vrátil z Libye. List připomněl, že v Libyi fungují tábory, v nichž je možné absolvovat teroristický výcvik. "Před třemi týdny odjel do Libye a před pár dny se vrátil," prohlásil student. Krátce před útokem prý přijel Abedi do Manchesteru vlakem z Londýna.
Islámský stát, který se hlásí k téměř všem velkým teroristickým útokům z poslední doby na Západě, přijal odpovědnost i za atentát v Manchesteru. Televize CNN citovala britského vyšetřovatele, podle něhož zatím nebyl objeven jediný důkaz, který by o napojení Abediho na Islámský stát svědčil.
Salman Abedi, který je podezřelý ze spáchání teroristického útoku v Manchesteru, v nedávné době navštívil vlast svých rodičů Libyi. Napsal to dnes list The Independent. Bezpečnostní složky nyní prověřují, zda byl 22letý Abedi napojen na pobočku teroristické organizace Islámský stát působící v Libyi.
Co jsou klíčové otázky, které teď musí zodpovědět kriminalisté vyšetřující útok v Manchesteru? Podle analytika CNN Petera Bergera jsou to tyto: Kde byla vyrobena použitá bomba? Jaké chemikálie byly při její výrobě použity? A jak se útočník naučil bombu sestrojit?
V ulicích Manchesteru již byli rozmístěni příslušníci speciálních sil, kteří jsou připraveni se v případě potřeby zapojit do pronásledování Abediho kompliců. Podle policie může být mezi unikajícími teroristy i výrobce bomby, jíž sebevrah zaútočil na koncertě americké zpěvačky Ariany Grande. Podle expertů bylo výbušné zařízení odpálené na koncertě tak důmyslné, že buď musel Abedi absolvovat speciální výcvik v zahraničí, nebo použil bombu sestrojenou technikem, jenž zatím nebyl dopaden.
V rámci nejvyššího stupně ohrožení Británie, který pozdě večer ohlásila premiérka Theresa Mayová, bude v ulicích měst rozmístěno až pět tisíc vojáků. Vojáci mají nahradit policisty například i při ochraně sportovních akcí či koncertů.
Středa 24. května
Shrnutí nejdůležitějších informací okolo útoku v Manchesteru:
Kritický - tedy nejvyšší - stupeň ohrožení už Britové v minulosti několikrát zažili. Poprvé v roce 2006, když byl odhalen plán na odstranění letadel letících přes Atlantik. Podruhé o rok později, když se čekal útok na noční klub v Londýně, připomněl server The Guardian.
Místa, jako je parlament, by odteď namísto policie měla střežit armáda.
Po dalším bezpečnostním setkání znovu vystoupila britská premiérka Theresa Mayová.
Podle ní není možné ignorovat možnost, že za útokem v Manchesteru stojí víc lidí, než přímo sám pachatel.
Nebezpečí dalších útoků je podle premiérky bezprostřední. Stupeň ohrožení Británie zvyšuje na "kritickou úroveň".
Kabinet také vyhověl žádosti policistů o posily z řad armády.
Vojáci by odteď mohli asistovat při řadě veřejných akcí.
Britská libra po teroristickém útoku zpočátku oslabovala k euru, dolaru i jenu, nakonec však její ztráty nebyly výrazné. Podle analytiků měl atentát v Manchesteru také jen malý přímý dopad na akcie.
Ohledně těchto pietních aktů se už také na internetu vyrojily uštěpačné poznámky, že při množícím se počtu teroristických činů volí metropole úsporné varianty solidarity, tedy zhasnutí světel, oproti pracnějšímu výběru národních barev.
Berlín tentokrát nebude mezi evropskými metropolemi, kteréo půlnoci zhasnou světla na významných stavbách nebo je naopak na znamení solidarity nechají ozářit v národních barvách země, kterou zasáhl teroristický útok.
Policie objíždí manchesterské mešity, aby se ujistila, že se nestanou terčem útoků.
Police are doing the rounds of the mosques in Manchester to check they are not being targeted. pic.twitter.com/mPJyvk19KE
— steven morris (@stevenmorris20) May 23, 2017
Některé evropské metropole zhasnou dnes o půlnoci světla ozařující jejich nejznámější památky, aby tak uctily 22 obětí pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru. Ve tmě se například ocitne pařížská Eiffelova věž nebo římské Koloseum.