Od smrti mě dělilo 7 minut. Přeživší teroru v luxusním hotelu přináší nové svědectví

Jan Hejl Jan Hejl
27. 11. 2023 9:25
Indie si připomíná patnácté výročí teroristických útoků, při kterých pákistánští teroristé na několika místech v centru Bombaje zavraždili 166 lidí. Největší drama se odehrávalo v proslulém a přepychovém hotelu Tádž Mahal, kde islamisté drželi rukojmí. Reportér Aktuálně.cz jej navštívil a získal svědectví přeživšího, který unikl jen o vlásek.

Před patnácti lety, 26. listopadu 2008, otřásla indickou metropolí Bombají série krvavých koordinovaných teroristických útoků. Foto: Reuters

Chybělo jen málo a ocitl se tváří v tvář smrti. Ignasi Guardans v hloučku kolegů prošel prostornou lobby pětihvězdičkového hotelu Tádž Mahal, stojícího naproti monumentální Bráně Indie, a vyrazil se navečeřet do ulic Bombaje. Úslužní zaměstnanci, kteří se starali o jeho komfort, se zanedlouho stali jedněmi z prvních obětí teroristického útoku. Tři dny trvající krveprolití se vrylo do dějin Indie podobně významně jako 11. září do paměti Američanů.

Majestátní Brána Indie připomíná návštěvu britského krále a indického císaře Jiřího V., která se uskutečnila v roce 1911.

Foto: Jan Hejl

Španěl Guardans na patnáct let staré události stále vzpomíná velmi živě. V listopadu 2008 pobýval v Bombaji coby europoslanec během oficiální cesty Výboru pro mezinárodní obchod. Delegaci, která se ubytovala v tomto věhlasném hotelu postaveném před více než sto lety, tehdy vedl. „Pořád před sebou vidím úsměv velmi mladé ženy, která mi otevřela dveře a přála příjemný večer. Teroristé ji sedm minut poté zavraždili. Ten obraz mě bude provázet do konce života,“ svěřuje se nyní už bývalý politik.

Na rozlehlé prostranství vedle hotelu, kde stojí téměř třicetimetrová Brána Indie, se dnes jde dostat jen skrz bezpečnostní rám. U kalného moře na reportéra Aktuálně.cz pokřikují prodejci, nabízející výletní plavby a další služby. Cestovatelé, snažící se vyhnout hejnu holubů, si ve všudypřítomném parnu fotí panoramata více než třináctimilionové megalopole.

Na podzim 2008 tady panoval naprostý chaos. Ve středu 26. listopadu se kousek odtud z nafukovacích člunů vylodilo deset pákistánských teroristů. Čtyři z nich pronikli do Tádž Mahalu, kde začali vraždit nevinné hosty i zaměstnance. V hotelu se tou dobou nacházelo téměř 500 lidí, desítky z nich útočníci zajali jako rukojmí. Zbývajících šest islamistů se přesunulo na jiná místa v centru Bombaje: zabíjeli na vlakovém nádraží, ve známé kavárně, v nemocnici, synagoze i v dalším luxusním hotelu.

Mapa, zobrazující místa, kde v Bombaji vraždili teroristé.

Foto: Aktuálně.cz / Wikipedia (OpenStreetMap, CC-BY-SA 2.0)

Jejich útok, záměrně namířený proti symbolům indického bohatství a pokroku, na tři dny paralyzoval toto finanční srdce země. Bezpečnostní složky teroristy eliminovaly až po šedesáti hodinách s hrozivou bilancí: 166 obětí a dalších téměř 300 zraněných.

Zachránila mě náhoda

Nejvyhrocenější situace nastala v Tádž Mahalu. Z hotelu se po útoku teroristů, bojujících za spojení sporného území Kašmíru s Pákistánem, ozývaly ohlušující exploze. Z oken šlehaly několikametrové plameny a stoupal hustý tmavý dým. Islamisté mezitím v této obrovské budově se spletitými chodbami a místnostmi drželi rukojmí. Stovky hostů se ve strachu o život zabarikádovaly v pokojích, jiní se ukrývali v restauracích.

Devětapadesátiletý Ignasi Guardans v rozsáhlém svědectví, které poskytl Aktuálně.cz, vzpomíná, že ho zachránila náhoda: na zahraničních cestách se drží zásady, že první den chodí na jídlo do města. „S několika kolegy, kteří se chtěli navečeřet v hotelu, jsem žertoval, že to přináší smůlu a já to na služebkách nikdy nedělám,“ líčí. Skoro všechny tedy přemluvil a jako skupina vyrazili do jedné z mnoha cizinci oblíbených restaurací poblíž Tádž Mahalu.

Bývalý španělský europoslanec a přeživší teroristického útoku v Bombaji Ignasi Guardans.

Foto: Caterina Fiaschi / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Tam se delegace europoslanců dozvěděla zprvu velmi kusé informace o tom, co se děje: na hotelu prý došlo k přepadení a kdosi slyšel výstřely. V panice a chaosu, které město pohltily, nešlo kolující zvěsti nijak ověřit. Místní televize o útocích zprvu neinformovaly. Guardans v panice začal kontaktovat několik kolegů, kteří zůstali v hotelu. Brzy začalo být jasné, že o žádné malé přepadení nejde.

„V podniku jsme se spolu s kuchaři a číšníky zabarikádovali. Začala velmi dlouhá a děsivá noc,“ podotýká. Nejprve si vyhodnotil, že je nebezpečí docela daleko. Když ale na ulici slyšel střelbu a dozvěděl se, že se v okolí pohybují teroristé, uvědomil si, že se ocitl uprostřed koordinovaného útoku islamistů.

Majestátní hotel Tádž Mahal stojí v Bombaji přímo na pobřeží Arabského moře. Foto: Jan Hejl

Hrdinství hotelových zaměstnanců

Teroristé, vycvičení pákistánskou islamistickou skupinou Laškare tajjaba, v hotelu operovali sebejistě a dokonale překvapili bezpečnostní složky. Do Bombaje připluli nepozorovaně z pákistánského Karáčí. Nejenže si jich nevšimla indická pobřežní stráž – další, daleko závažnější chyba měla teprve přijít.

Bombaj, ačkoliv je nejlidnatějším městem Indie, neměla vlastní protiteroristické jednotky a trvalo nekonečných deset hodin, než sem z více než tisíc kilometrů vzdálené metropole Dillí dorazila elitní Národní bezpečnostní garda. Kvůli nedostatečné koordinaci mezi úřady v hlavním městě a úředníky ve státě Maháráštra čelila vláda obrovské kritice.

Teroristická organizace Laškare tajjaba

Jedna z nejmocnějších pákistánských džihádistických organizací byla založena v polovině 80. let minulého století během sovětské války v Afghánistánu a s finanční podporou Usámy bin Ládina. Cílem této skupiny je spojení celého sporného území Kašmíru s Pákistánem. Laškare tajjaba podle výpovědi jediného přeživšího teroristy poskytla jemu a dalším devíti útočníkům z Bombaje dlouhodobý partyzánský výcvik ve svých horských táborech na severu Pákistánu. Podezření na propojení teroristů s letitým rivalem Indie uvrhl vztahy mezi těmito dvěma jadernými mocnostmi na bod mrazu. Pákistán zapojení do masakru v Bombaji odmítá.

Rukojmí tak byli dlouhé hodiny v obléhaném Tádž Mahalu odkázáni na pomoc poslíčků, recepčních, kuchařů nebo číšníků, kteří se je snažili dostat do bezpečí. Hotel se stal dějištěm mimořádné odvahy jeho zaměstnanců. Podle mnoha svědectví žádný z nich budovu neopustil. Naopak. S nasazením vlastního života pomáhali ostatním.

„Lidé, pracující v hotelové kuchyni, vytvořili lidský štít, aby hosty dostali do bezpečí. Mnozí z nich při tom zemřeli. Telefonisté, kteří se evakuovali, se vzápětí rozhodli vrátit do hotelu, aby mohli volat hostům a instruovat je, co mají dělat. Generální manažer hotelu Karambir Singh Kang se snažil zachránit lidi i poté, co jeho manželka a dva synové zahynuli v šestém patře v požáru, který založili teroristé,“ uvádí několik příkladů hrdinství americká rozhlasová stanice NPR.

Nejcennější dar

Podobně se před příjezdem elitních jednotek zachovali i příslušníci indických bezpečnostních složek. Nedostatečně vybavení a chabě vyzbrojení čelili dobře vycvičeným teroristům. Když okamžité nebezpečí nad ránem trochu opadlo, europoslanec Ignasi Guardans se spolu s vedoucím sekretariátu odhodlal jít k Tádž Mahalu. A jak sám říká, na ten pohled, stejně jako na úsměv zaměstnankyně hotelu sedm minut před útokem, nikdy nezapomene. Pozoroval postarší indické policisty, jak ve špatných botách a v panice pobíhají kolem hořícího hotelu. V dějišti útoku panoval chaos a budova nebyla oddělená od okolí žádným bezpečnostním perimetrem, jak bývá zvykem.

Vleklý spor o Kašmír

Indie a Pákistán, nesmiřitelní regionální rivalové s jadernými zbraněmi, vedou spor o hornatý Kašmír od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947. Kašmírští muslimové se tehdy chtěli připojit k Pákistánu, ve hře byla i nezávislost této oblasti. Indie to odmítla a dodnes odmítá. Dillí a Islámábád vedly o toto území hned tři války. Za připojení Kašmíru k Pákistánu bojuje džihádistická organizace Laškare tajjaba, jejíž členové spáchali teroristický útok v Bombaji, při němž zemřelo 166 lidí.

Foto: Aktuálně.cz / Wikipedia - Planemad (CC BY-SA 3.0)

„Později jsem se dozvěděl, že někteří z těchto strážníků měli odvahu jít dovnitř hotelu bojovat s teroristy. Tihle špatně vybavení a nevycvičení muži, se kterými jsem mluvil, nečekali na příjezd speciálních jednotek z Dillí. Mnozí tam bohužel zemřeli,“ říká.

Poté co chvíli pozoroval oheň šlehající z oken a naprostou paniku, rozhodl se s kolegou vrátit do „bezpečí“ restaurace.

Hotel mezitím dál obléhaly indické bezpečnostní složky. Část hostů se snažila dostat k východům, další za dramatických okolností unikli po žebřících, které jim k budově přistavili hasiči. Guardans, stále uvězněný v restauraci, coby vedoucí delegace telefonoval se španělským korunním princem, pracovníky evropských tajných služeb i ambasád a zjišťoval, co a jak. „Byla to nejšílenější noc mého života. Obrovská nejistota, napětí, únava a adrenalin,“ vzpomíná.

Další den ráno se celá delegace, včetně Guardansových kolegů, kteří zůstali na hotelu, po značných peripetiích sešla v bezpečí bombajského obchodního centra. Všichni nakonec vyvázli bez zranění. Ale také bez pasů, dokladů a dalších osobních věcí, které ze zničeného Tádž Mahalu nikdo nevyzvedl. Dozvuky útoku europoslanci přečkali v soukromé vile u moře, kde je hostil indický podnikatel s rodinou. „Dal nám peníze, abychom si mohli v místním obchodě koupit základní oblečení. Ano, je pravda, že v tento moment byl pro nás nejcennější dar dostat čisté spodní prádlo a čisté košile,“ usmívá se Guardans.

Proslulý hotel

Zaměstnanci hotelu na teroristický útok po patnácti letech vzpomínají neradi a mnozí z těch, kteří zachraňovali život hostům, v Tádž Mahalu stále pracují. Když reportér Aktuálně.cz požádá prostřednictvím recepce vedení hotelu o rozhovor, paní v tradičním indickém sárí vstřícně slíbí, že vzkaz předá. Asi po hodině přijde s odpovědí: „Nezlobte se, nepřejeme si to komentovat.“

Král Karel III. (tehdy korunní princ Charles) v hotelu Tádž Mahal v Bombaji při státní návštěvě Indie v roce 2013.

Foto: Profimedia

Puneet Chhatwal, ředitel indické firmy, která hotel vlastní, před pěti lety stručně pro americkou agenturu AP prohlásil, že 26. listopad 2008 se zapsal do dějin jako černý den. „Tádž Mahal není jen hotel. Je to pamětihodnost sama o sobě. Útok na něj je útokem na Bombaj jako takovou,“ uvedl.

Podle Češky Blanky Varma, která ve velkoměstě dlouhodobě žije a pracuje v turistickém ruchu, si ho právě proto teroristé vybrali za jeden ze svých cílů. Hotel, postavený v roce 1903 indickým průmyslníkem Džamšéddží Tátou, patří mezi nejznámější na světě a hostil mnohé aristokraty, prezidenty i známé byznysmeny.

„Legenda praví, že ho vybudoval proto, že byl odmítnut předtím v jiném hotelu. Indové v té době byli občané druhé kategorie. Na mnohých budovách visely cedule: 'Indům a psům vstup zakázán'. A on se proto rozhodl, že postaví hotel, v kterém se mohou ubytovat všichni,“ vysvětluje Varma.

Řádění teroristů v Tádž Mahalu nakonec podlehlo 31 lidí z celkových 166 obětí. Devět útočících islamistů zastřelili příslušníci indických bezpečnostních složek. Poslední desátý byl zatčen a v roce 2012 popraven oběšením.

Busta zakladatele Tádž Mahalu, indického průmyslníka Džamšéddží Táty, u hlavního hotelového schodiště.

Foto: Jan Hejl

 

Právě se děje

Další zprávy