Vrazi vyjednávat nechtěli. Nové detaily z řádění teroristů v Bataclanu

Zahraničí Zahraničí
16. 11. 2015 17:48
V koncertní síti Bataclan zemřelo v noci z pátku na sobotu téměř 90 lidí. Byl to nejtragičtější ze všech pařížských teroristických útoků z minulého týdne. Podle francouzského deníku Le Monde neměli teroristé vůbec zájem vyjednávat. Přesvědčit se je snažil stejný policejní vyjednávač, který v lednu v pařížském supermarketu Hyper Cacher vyjednával s Amedym Coulibalym. Marně.
Jedna z raněných při koncertu v sále Bataclan.
Jedna z raněných při koncertu v sále Bataclan. | Foto: Reuters

Paříž - Deník Le Monde zveřejnil dosud neznámé detaily z pátečního policejního zásahu v koncertní síni Bataclan. Vyplývá z nich, že teroristé neměli od začátku vůbec zájem vyjednávat.

Stejný policejní vyjednavač, který v lednu v pařížském supermarketu Hyper Cacher vyjednával s Amedym Coulibalym, se útočníky pokoušel přesvědčit i teď. Marně.

Při přestřelce mezi policií a teroristy padlo jen několik málo výstřelů. Pak se teroristé ukryli, uvedl Le Monde.

V deset hodin se jednomu z policistů podařilo proniknout do sálu, kde narazil na atentátníka. Vystřelil na něj - a v následující vteřině explodoval pás s výbušninami, který měl terorista na těle.

Podle informací Le Monde není jasné, zda se muž odpálil sám, nebo jestli k výbuchu došlo v důsledku střelby.

Dvěma desítkám příslušníků speciální protiteroristické jednotky BRI se o čtvrt hodiny později v sále naskytl úděsný pohled. Před sebou měli stovky těl, na zemi leželi mrtví, umírající i těžce zranění.

Komando se pak rozdělilo na dvě části a vydalo se po schodištích. Pokaždé, když policisté otevřeli nějaké dveře, vyrojili se z nich vyděšení návštěvníci koncertu. Někteří se ukryli ve falešných stropech či vestavěných skříních ve zdi.

Komando pak identifikovalo dveře, za nimiž se ukrývali teroristé, uvádí na webu Le Monde. Policejní prefekt následně vydal rozkaz k útoku. To bylo dvacet minut po půlnoci.

Po krátké přestřelce s útočníky se dva zbývající teroristé odpálili. Jak se ukázalo, v místnosti bylo tou dobou i několik návštěvníků koncertu.

"Tohle bylo stokrát horší než v Hyper Cacher," cituje Le Monde jednoho z účastníků zásahu.

V koncertní síni v pařížském rockovém klubu Bataclan zůstalo nejméně 80 mrtvých. Jeden z fanoušků natočil, jak celé to šílené vraždění začalo. | Video: you tube
 

Právě se děje

Další zprávy