Počet obětí pondělního teroristického útoku tak stoupl na čtyři. Uvedla to s odvoláním na nemocniční zdroje agentura Reuters.
"Zemřel na následky zranění ramene. Uvízla mu tam část kulky, krvácel. Provedli jsme operaci, ale nepomohlo to. Zemřel dnes ráno," řekl agentuře Reuters v telefonickém rozhovoru Mutawwakil Hadžadž z nemocnice ve městě Medína.
Střelba na poutníky
Zesnulý mladík se prý jmenoval Mubarak a byl synem Francouzky marockého původu. Už včera zemřeli přímo na místě útoku dva Francouzi, kteří dlouhodobě pracují v Saúdské Arábii, a třetí rovněž podlehl svým zraněním později v nemocnici.
Uvedla to saúdská státní televize s tím, že šlo zřejmě o teroristický útok fanatiků, vyznávajících ideologii Al-Káidy.
Skupina osmi Francouzů, mezi nimiž byli i muslimové, se stala terčem útoku cestou do svatého města Mekky. Neznámí ozbrojenci na ně začali střílet na silnici vedoucí ruinami Madáin Sálih, hojně navštěvovanými turisty a v Saúdské Arábii žijícími cizinci.
Ve skupině byly i tři ženy a dítě, ale útočníci stříleli pouze na muže.
Chirac: Byl to zločinný útok
Francie vražedný útok už včera odsoudila, aniž vyslovila dohad o motivacích útočníků včetně jejich případného teroristického zaměření, nebo zaměření jmenovitě proti Francii.
Prezident Jacques Chirac vyslovil nad "zločinným útokem" zděšení a ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy uvedl, že francouzské úřady spolupracují se saúdskoarabskými v zájmu vyšetření okolností útoku a dopadení pachatelů.
Podle televize LCI se oběťmi stali francouzský profesor z Rijádu a dva zaměstnanci francouzské společnosti Schneider Electric. LCI uvedla, že v oblasti působí ozbrojené skupiny, které jsou často napojeny na teroristickou síť Al-Káida, a že cizinci jsou jejich častým terčem.
V Saúdské Arábii žije asi 5000 Francouzů, většinou izolovaných od běžného života země. Podle LCI je stále méně Francouzů ochotno odejít do této země pracovat.
Francouzské ministerstvo zahraničí v listopadu připomnělo, že v Saúdské Arábii trvá vysoké teroristické riziko, a vyzývalo k dodržování striktních bezpečnostních norem.
Al-Káida nikdy nespí
V posledních dvou letech saúdská policie mnoho radikálů zastřelila a pozatýkala.
Ze Saúdské Arábie pochází šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin, ale režim mu už v devadesátých letech odňal občanství. Bin Ládin kritizuje saúdskou královskou rodinu za to, že je spojencem USA.
Vůdce saúdské odnože Al-Káidy Abdalazíz Mukrín byl zastřelen po dlouhotrvající honičce s policií v létě roku 2004. Tento měsíc Al-Káida na internetu pohrozila, že zaútočí na saúdská i jiná ropná zařízení, aby ochromila americké zájmy.
Loni se teroristé pokusili zaútočit na saúdskou ropnou rafinérii v Abkaíku, ale ostraha je zastřelila.