Prigožinovi bojovníci obsadili ruská města Rostov na Donu a Voroněž. On mezitím vyhrožuje, že dojde se svými muži až do Moskvy.
Ruský prezident Vladimir Putin přestal hrát ve sporu mezi svými podřízenými (tedy Prigožinem a ministrem obrany Sergejem Šojguem) mrtvého brouka a v televizním projevu se jednoznačně postavil proti zakladateli Wagnerovy skupiny.
"Ti, kdo zorganizovali a provedli ozbrojenou vzpouru a zvedli zbraně proti svým druhům, zradili Rusko. Budou se za to zodpovídat," uvedl ruský vůdce, na kterém byla vidět nervozita z toho, co se před jeho zraky odehrává.
K obvyklé suverenitě měl Putin tentokrát velmi daleko. Nejspíše to byl pro něj osobně nejobtížnější projev v jeho kariéře, protože v tak složité situaci ještě nebyl. Čelí vzpouře, ozbrojenému povstání. Leckdo včetně ruského prezidenta by si ještě v pátek nepomyslel, že je něco takového vůbec možné.
Putin versus Prigožin
Šéf ruských žoldnéřů sice dosud kritizoval ministra obrany Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova za zpackanou válku na Ukrajině, nyní se ale v Rusku rozhořel konflikt přímo mezi Putinem a Prigožinem.
"Putin se rozhodl špatně. Tím hůř pro něj. Brzy budeme mít nového prezidenta," stojí v prohlášení na oficiálním účtu Wagnerovy skupiny na sociální síti Telegram. Ruský vládce na konci svého projevu de facto vyzval k likvidaci Prigožina. "Dal jsem rozkaz, aby armáda neutralizovala organizátory povstání," řekl prezident.
Vladimir Putin mimořádném projevu reagoval na akce Wágnerovců, kteří měli obsadit Rostov na Donu na jihu země a taky město Voroněž směrem dál na sever. Jejich cílem je podle jejich vůdce Jevgenije Prigožina sesadit vedení ministerstva obrany a armády. pic.twitter.com/Zc2apIv1UF
— ČT24 (@CT24zive) June 24, 2023
Podstatné bude, kdo se k Prigožinovi přidá a kdo zůstane loajální Kremlu. Zatím to vypadá, že se vládcové přiklánějí k Putinovi. Věrnost mu během soboty deklarovali čečenský lídr Ramzan Kadyrov, okupační správce Doněcké oblasti Denis Pušilin nebo také Moskvou dosazený šéf okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo.
Z Putinova pohledu je špatné, že wagnerovci ráno překročili ukrajinskou hranici a pokračovali dopoledne dále po dálnici M4 k Moskvě bez jakéhokoliv ozbrojeného odporu. A velitel ruské Národní gardy Viktor Zolotov mlčí.
Objevují se také zprávy, že někteří vojáci ruské armády se přidávají k Prigožinovi. Šéf žoldnéřů se na svoji akci zjevně dobře připravil: v jeho konvojích jsou i protiletadlové zbraně, počítal s bombardováním svých sil ze vzduchu.
Prigožin zřejmě připravoval puč delší dobu. Záběry z údajného útoku ruské armády na základnu wagnerovců, kterou v pátek zdůvodnil svoji operaci, vypadají jako zinscenované.
Šance pro Ukrajinu
Putin se každopádně už nyní nemůže tvářit jakoby nic a říkat Rusům, že takzvaná speciální vojenská operace na Ukrajině jde podle plánu. Když bojují Rusové proti Rusům v ruských městech, tak je zkrátka jasné, že plán selhal. A to znamená, že ten, kdo agresi proti Ukrajině nařídil, se dopustil chyby a špatného rozhodnutí.
Ruskému diktátorovi tak nezbývá než se stále opírat do Západu. Rusko podle něj nyní bojuje o svou suverenitu, nezávislost a právo zůstat státem s tisíciletou historií, řekl v projevu a téměř zoufale vyzýval Rusy, ať se v kritické chvíli semknou kolem něj a Kremlu.
Ukrajině se naskýtá příležitost dovést k úspěchu svoji již započatou protiofenzivu s cílem osvobodit okupovaná území. Je jisté, že to, co se děje nyní v Rusku, morálku ruských vojáků na Ukrajině nepozvedne.
"Bude to pro Putina mít negativní následky. Když se opevňuje Moskva, tak na to reagují lidé a ptají se, jak to, že to došlo tak daleko. Dá se očekávat, že Ukrajina se bude snažit využít tohoto chaosu a oslabení vojenských struktur ve svůj prospěch," soudí expert na Rusko a analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.
Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko na Twitteru napsal, že Ukrajinu události v Rusku přibližují k vítězství. "Prigožin je odporná zrůda, ale v tuto chvíli pro nás užitečná," upozornil.