Zabil koronavirus první demokracii? Těmito kroky Orbán uzurpuje moc v Maďarsku

Helena Truchlá Helena Truchlá
2. 4. 2020 18:29
Maďarský premiér Viktor Orbán se svými mocenskými snahami nikdy netajil. "Stačí nám vyhrát jednou, ale pořádně," prohlásil ještě jako zástupce opozice. Později Orbán, jeden z vůdců maďarské revoluce z roku 1989, přislíbil vybudování "nového, neliberálního Maďarska".
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Za deset let u moci premiér Orbán svou zemi skutečně změnil. Do vedoucích pozic ve státní správě, podnicích i na soudech dosadil spřízněné osoby z politické strany Fidesz. Omezil nezávislá a vůči vládě často kritická média, odebral pravomoci akademickým i výzkumným institucím. Země si od té doby výrazně pohoršila v mezinárodních žebříčcích hodnocení míry korupce i politických práv a občanských svobod

Tento týden se rozložení moci v Maďarsku změnilo ještě více v Orbánův prospěch. Tamní parlament odhlasoval neomezeně dlouhé prodloužení výjimečného stavu, vyhlášeného kvůli epidemii koronaviru. Kabinetu dává pravomoc vládnout pomocí dekretů, jejichž obsah nemá parlament možnost kontrolovat. 

"Nejde o to, že by premiér nyní získal víc moci, tu už měl díky většině v parlamentu," hodnotí dění v Maďarsku analytik Wojciech Przybylski z polského think-tanku Visegrad Insight. "Jenže parlament v podstatě abdikoval. Sám dal souhlas s tím, že přestane existovat, dokud ho premiér znovu nesvolá," vysvětluje.

Parlament podle něj neměl s ohledem na vůli voličů právo něco takového udělat na dobu delší než 30 dnů, natož neomezeně. "V tom smyslu to byla lest," je přesvědčený Przybylski. Za nouzového stavu se nesmějí konat volby, a kdokoliv by vládě bránil "v ochraně obyvatel" proti koronaviru, může skončit až na pět let ve vězení. 

Americký deník Washington Post dění v Maďarsku glosoval titulkem "koronavirus zabil svou první demokracii", další média hovoří o Orbánovi jako diktátorovi. "Není diktátor ani demokrat, v tuto chvíli má ale v rukou diktátorskou moc, kterou v tuto chvíli omezuje jenom členství Maďarska v Evropské unii," je přesvědčený Przybylski. 

Orbán během nouzového stavu vyslal do ulic i armádu. Vojáci mimo jiné dohlíží na strategicky důležité energetické a zdravotnické podniky, a to i ty soukromé. "Společně s opatřením, které hrozí vězením těm, kteří by se svobodně projevovali, to vláda v budoucnu použije k potlačení svých odpůrců a odměnění spojenců," tvrdí Przybylski. 

Maskovací taktika

Hned po neomezeném prodloužení nouzového stavu přišla Orbánova vláda se sérií opatření. Jedním z prvních byl zákaz změny pohlaví jakožto "biologicky dané vlastnosti". Maďarská nezávislá média varují, že návrh, který vyvolal vlnu odporu z řad opozice i členů LGBTQI komunity, má ve skutečnosti spíš zamaskovat další vládní plány.

Kabinet současně předložil také návrh, který by do režimu utajení převedl všechny podklady týkající se rekonstrukce železniční trasy z Budapešti do srbského Bělehradu. Projekt za více než dvě miliardy eur (asi 55 miliard korun) by měl zaplatit Peking, stavět budou čínské podniky.

Na maďarské straně, která si u asijské velmoci na projekt půjčí peníze, za něj zodpovídá Orbánův blízký přítel, miliardář Lőrinc Mészáros. Jedná se o nejdražší státní zakázku v maďarské historii a čínskou premiéru se stavbou železnice v Evropě. Její přínos je podle kritiků nejistý

Dále vláda převedla do zvláštního režimu výstavbu v budapešťském parku Városliget. Tu nedávno pozastavila budapešťská radnice, kvůli ohrožení kulturního dědictví ji kritizuje UNESCO. 

Orbán se v rámci balíčku opatření pokusil plošně omezit také pravomoci místních samospráv, po protestech komunálních politiků nakonec záměr vzdal. Na radnicích větších maďarských měst včetně Budapešti vládne od loňských voleb opozice. Platná naopak zůstala novela zákona o divadlech, která se dotkne většiny těchto kulturních institucí v zemi a vládě zajistí přímou kontrolu nad jejich provozem. 

Vyhoďte ho

Orbána mezitím nepřímo zkritizovalo třináct lídrů evropských vlád. "Jsme hluboce znepokojeni rizikem porušení zásad vlády práva, demokracie a základní práv, které přináší některá nouzová opatření," píše se v jejich společném prohlášení. Nesouhlas vyjádřila také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.  

O vyloučení Orbána již v minulosti jednala například Evropská lidová strana (EPP), jejíž je Fidesz členem, nakonec mu ale pouze pozastavila členství. Předseda EPP Donald Tusk označil zneužití koronavirové krize k převzetí moci vládami za "politicky nebezpečné a morálně nepřípustné" a stranu vyzval, aby zvážila postoj k vyloučení přehodnotit. 

Maďarský lídr na jeho slova zareagoval dopisem adresovaným předsedkyni německých konzervativců (CDU) Annegret Kramp-Karrenbaeurové, ve kterém si stěžoval na to, že ho Tusk zneužívá pro vlastní "politické hry". "Ti, kteří nejsou schopni pomáhat, by aspoň neměli bránit snahám ostatních. Tohle není hra. V ohrožení jsou životy občanů ve všech členských zemích," napsal Orbán v dopise. 

 

Právě se děje

Další zprávy