Donald Tusk vyzval Poláky, aby vyšli do ulic kvůli dalším sporným změnám v justici

ČTK ČTK
15. 12. 2019 8:20
Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské lidové strany (EPP) Donald Tusk vyzval Poláky, aby kvůli dalším sporným změnám v justici, jež chystá vládnoucí strana Právo a spravedlnost, vyšli do ulic. Informovala o tom polská média. Také první polský nekomunistický prezident Lech Walesa vzkazuje lidem, aby nedovolili Právu a spravedlnosti (PiS), aby likvidovalo soudnictví.
"Myslím si, že ´ulice a zahraničí´ mohou odehrát a nejednou odehrály v polské historii velmi pozitivní roli," řekl Tusk.
"Myslím si, že ´ulice a zahraničí´ mohou odehrát a nejednou odehrály v polské historii velmi pozitivní roli," řekl Tusk. | Foto: Reuters

Národně-konzervativní PiS ve čtvrtek v parlamentu předložilo zákon, jehož účelem je podle kritiků umlčet a potrestat soudce zpochybňující stávající soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má vliv PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce.

Navrhovaný zákon také zakazuje soudcovským organizacím přijímat stanoviska "nepřátelská" vůči výkonné a zákonodárné moci. Soudci by mohli být za trest přeloženi, odvoláni nebo finančně postiženi.

"Jsem pro, aby všichni protestovali, aby vyšli na ulici," řekl v sobotu Tusk, který byl donedávna předsedou Evropské rady. "Myslím si, že ´ulice a zahraničí´ mohou odehrát a nejednou odehrály v polské historii velmi pozitivní roli," dodal.

"V Bruselu se vámi nebudou zaobírat, pokud na prohnilost a zlo budete reagovat únavou a apatií," vzkázal Polákům. "Pokud chceme politickou solidaritu ze strany evropských institucí a dalších evropských zemí, nemůžeme věřit tomu, že oni budou horlivější v obraně polské ústavy nebo polských soudů než my, Poláci," řekl Tusk na setkání věnovaném jeho nové knížce nazvané Upřímně (Szczerze).

Lech Walesa: Není možné zničit nezávislé soudnictví

Už kvůli reformám, které PiS prosadilo v justici uplynulých čtyřech letech, se v Polsku konaly velké demonstrace. Vláda ve Varšavě se kvůli nim dostala do sporu s Evropskou komisí a Soudní dvůr EU části změn označil za neodpovídající evropskému právu.

"Za žádnou cenu není možné dovolit zničit nezávislé soudnictví. Dost ústupků," napsal v sobotu na Twitteru bývalý prezident Lech Walesa, který stejně jako Tusk patří k hlasitým odpůrcům PiS.

"Pokud PiS rozjede proces likvidace soudnictví, vyzývám k více než milionovému pochodu na Varšavu a k nastolení pořádku. Budu v čele," uvedl někdejší předák odborového hnutí Solidarita a symbol odporu proti komunismu v Polsku.

Polský novinář o Česku: Překvapuje mě, že Češi volí Miloše Zemana

Překvapuje mě, že Češi volí Miloše Zemana. V Polsku jsme na tom ale ještě hůř, míní polský novinář a bohemista. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 12 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy