Tbilisi - Do Gruzie vpadla ruská vojska, začala bombardovat gruzínská města a zavraždila gruzínského prezidenta Saakašviliho. Tak se dá v kostce popsat reportáž gruzínské televize Imedi.
Uvěřili jí diváci - i média. Ač to byla mystifikace.
Konflikt podle zmíněné reportáže začal atentátem na Eduarda Kokojtyho, hlavu proruské provincie v Gruzii, Jižní Osetie.
Že šlo jen o fikci, vyšlo najevo až po půl hodině, kdy moderátor oznámil, že to byla jen "speciální reportáž o možném vývoji událostí".
Pořad vypadal jako běžná zpravodajská relace - a fiktivní zpráva byla odvysílána bez varování natolik přesvědčivě, že mnozí Gruzínci propadli panice a informaci bez ověření převzalo několik ruských médií včetně moskevského rozhlasu.
Fikce s dopady v reálném světě
Reportáž se už ostatně z virtuálního mediálního světa přenesla do reálného života i světa politiky.
Prohlášení šéfa tbiliské záchranky, že "půl města lehlo s infarktem", je zřejmě nadnesená. Ale už protestovali prezidenti obou odštěpeneckých gruzínských provincií - Jižní Osetie a Abcházie. A podle Ruska byla reportáž dokonce provokací.
Gruzínská proruská opozice pořad označila za psychologický teror vůči gruzínskému obyvatelstvu. Zároveň obvinila prezidenta Saakašviliho, že o reportáži musel vědět a že tím jen zakrývá "krach své politiky".
Sám Saakašvili přilil tak trochu olej do ohně, když řekl, že sice nesouhlasí s "nepříjemnou" formou pořadu, že se ale pořad přiblížil tomu, "co se honí v hlavách nepřátel Gruzie".
Jen nevinná "česká soda"?
Z mystifikace je teď politická provokace, řeší ji etický panel gruzínských novinářů, gruzínská opozice vyzývá k mimořádnému jednání Rady bezpečnosti OSN.
Televize se už divákům omluvila. Nakolik byla legrácka nevinná, se možná ukáže později. Možná ne.
Ale právě to, jak snadno diváci, a koneckonců i ruská média, pořadu uvěřili, ukazuje na napětí v oblasti.
Ostatně vpád ruských vojsk zažila Gruzie v srpnu 2008. Tehdy se během krátké války Gruzie pokusila obnovit nadvládu nad proruskou Jižní Osetií a Rusko poté skutečně na Gruzii zaútočilo. Ruská převaha se pak ukázala i v tom, že Moskva poté uznala obě odštěpenecké provincie za samostatné státy.