Tchaj-wan se připravuje na první letošní tajfun. Ruší lety a evakuuje tisíce lidí

17. 7. 2019 8:26
Tchaj-wan se připravuje na příchod prvního letošního tajfunu. Úřady tohoto ostrovního státu nařídily evakuace tisíců lidí, některé domácí lety byly zrušeny a úřady vydaly varování před záplavami a vzedmutým mořem. Očekává se, že tajfun nejslabší kategorie, jenž dostal jméno Danas, zasáhne východotchajwanský okres I-lan ve čtvrtek místního času. Více než 2000 lidí bylo převezeno na bezpečná místa, většinou jde o turisty z ostrovů u východního pobřeží Tchaj-wanu. Zrušeny byly téměř dvě desítky vnitrostátních letů, nevyplují ani některé trajekty. V pohotovosti jsou v určitých oblastech vojáci, kteří mají pomáhat s případným odstraňováním následků lijáků, jako jsou sesuvy půdy a záplavy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

před 19 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.