Bouře ve Filipínách má 68 obětí, do řady oblastí se záchranáři zatím nedostali

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 12. 2018 9:45
Nejméně 68 obětí si vyžádala bouře, která o víkendu způsobila na Filipínách sesuvy půdy a záplavy. Vyplývá to z nové bilance, kterou v neděli oznámily úřady. Bilance může ještě stoupat, protože do řady postižených oblastí se dosud nedostali záchranáři.
Bouře se silným deštěm způsobila na Filipínách sesuvy půdy a záplavy | Video: Reuters

Bouře se přehnala v sobotu přes východní část ostrova Visayas a oblasti Bicol, která tvoří jihovýchodní cíp hlavního filipínského ostrova Luzon. Vítr provázející bouři nebyl dost silný na to, aby spadala do kategorie tajfunu, ale přinesla s sebou silný déšť, který způsobil povodně a na mnoha místech také sesuvy podmáčené půdy.

Právě to, že bouře nedostala označení tajfun, se podle místních úřadů mohlo paradoxně podepsat na vysokém počtu obětí - lidé nechtěli přerušovat svátky a evakuovat se kvůli "obyčejné bouři", když nebylo vydáno varování před tajfunem.

Filipíny každý rok zasáhnou zhruba dvě desítky tajfunů, které si vyžádají stovky obětí. Zatím nejsmrtelnější byl v listopadu 2013 tajfun Haiyan, který za sebou nechal více než 7350 mrtvých nebo pohřešovaných.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy