Bouře ve Filipínách má 68 obětí, do řady oblastí se záchranáři zatím nedostali

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 12. 2018 9:45
Nejméně 68 obětí si vyžádala bouře, která o víkendu způsobila na Filipínách sesuvy půdy a záplavy. Vyplývá to z nové bilance, kterou v neděli oznámily úřady. Bilance může ještě stoupat, protože do řady postižených oblastí se dosud nedostali záchranáři.
Bouře se silným deštěm způsobila na Filipínách sesuvy půdy a záplavy | Video: Reuters

Bouře se přehnala v sobotu přes východní část ostrova Visayas a oblasti Bicol, která tvoří jihovýchodní cíp hlavního filipínského ostrova Luzon. Vítr provázející bouři nebyl dost silný na to, aby spadala do kategorie tajfunu, ale přinesla s sebou silný déšť, který způsobil povodně a na mnoha místech také sesuvy podmáčené půdy.

Právě to, že bouře nedostala označení tajfun, se podle místních úřadů mohlo paradoxně podepsat na vysokém počtu obětí - lidé nechtěli přerušovat svátky a evakuovat se kvůli "obyčejné bouři", když nebylo vydáno varování před tajfunem.

Filipíny každý rok zasáhnou zhruba dvě desítky tajfunů, které si vyžádají stovky obětí. Zatím nejsmrtelnější byl v listopadu 2013 tajfun Haiyan, který za sebou nechal více než 7350 mrtvých nebo pohřešovaných.

 

Právě se děje

Další zprávy