Foto: Thajsko čeká smršť. Turisté utíkají před tropickou bouří, v zemi je 2500 Čechů

K jižnímu pobřeží Thajska se blíží tropická bouře Pabuk.
Vrcholící turistickou sezonu v Thajsku narušilo tento týden varování meteorologů, že se k jižnímu pobřeží blíží tropická bouře Pabuk.
Přírodní živel už udeřil tento pátek kolem 12:45 místního času (06:45 SELČ) na jihu v provincii Nakchon Sítchammarát. Podle agentury Reuters už si vyžádala jednu lidskou oběť. Silný vichr při svém postupu přes oblast porážel stromy a strhával střechy domů. Množství domácností v regionu se ocitlo bez proudu.
Meteorologové varují před hustými lijáky, silným vichrem a vlnami, které budou pět metrů vysoké. Vítr by měl dosahovat rychlosti až 80 kilometrů v hodině.
Na příchod bouře se připravuje více než desítka provincií na jihu Thajska včetně oblíbených letovisek na ostrovech Pchúket a Samui.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2019 11:50
Thajsko se připravuje na hlavní úder tropické bouře Pabuk. Ta už ráno místního času udeřila v provincii Nakchon Sítchammarát. Ještě tento pátek dorazí i do dalších oblastí na jihu. Meteorologové očekávají silný vítr, prudké lijáky a vlny dosahující až pětimetrové výšky. V oblíbené dovolenkové destinaci je mnoho turistů, podle odhadů cestovních kanceláří také 2500 Čechů.
 

Právě se děje

před 37 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy