Zvrat na Tchaj-wanu. Ostrov může být první zemí Asie, která povolí sňatky homosexuálů

Jana Václavíková Jana Václavíková
23. 11. 2018 19:11
Pouze 25 zemí na světě povoluje sňatky osobám stejného pohlaví. Jako další může na tomto seznamu přibýt Tchaj-wan, který by se zároveň stal i první asijskou zemí, která povolí manželství mimo svazek muže a ženy. Rozhodne o tom sobotní referendum.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pochod gay pride na Tchaj-wanu ročně přiláká přes sto tisíc lidí, kteří často přijíždějí i z jiných částí Asie. Letošní ročník, na kterém se na konci října sešlo přes 137 tisíc účastníků, se nesl ale v jiném duchu než obvykle. Kromě snahy o zviditelnění sexuálních menšin a zlepšení jejich přijetí měl pochod i politický podtext a vyzýval k účasti na referendu, které by mohlo zlegalizovat sňatky mezi páry stejného pohlaví.

I přes hlasitou LGBT+ komunitu (lesby, gayové, bisexuálové a transgenderové osoby) ale není jasné, jak závazné referendum dopadne.

Původně k němu vůbec nemuselo dojít. Zákon měl vstoupit v platnost automaticky, jenže proti rozhodnutí se zvedla konzervativní opozice. Ta se postavila rozhodnutí ústavního soudu, který prohlásil definici sňatku pouze mezi mužem a ženou za neústavní.

"Sexuální orientace je charakteristikou, která se nemění. Až bude uzákoněna svoboda sňatku mezi dvěma osobami stejného pohlaví, pomůže to spolu se sňatky osob opačného pohlaví ke stabilizaci společnosti," uvedl podle britského serveru The Guardian tchajwanský ústavní soud.

Opozice se naopak domnívá, že schválení zákona by vedlo ke zničení rodinných hodnot. "Zhroucení rodinného systému by bylo velkou ranou pro společnost," řekl zástupce Aliance pro štěstí další generace Ceng Sien Jing.

Konzervativci bojují pomocí fake news

Klesne porodnost. Cizinci s AIDS přijedou na Tchaj-wan a vyčerpají naše zdravotní pojištění. I takové fake news (lživé zprávy) se šíří po tamních sociálních sítích nebo se objevují v novinách.

Konzervativci do kampaně proti rozhodnutí vložili v přepočtu více než 33 milionů korun. Veřejné mínění se snažili ovlivnit i skrze předvolební televizní debaty. Devět z celkem patnácti možných zabrali pro prezentaci pouze svých názorů, píše server The Diplomat.

Nejde přitom o první pokus o zrovnoprávnění sexuálních menšin na tomto ostrově na jihovýchodě Asie. V roce 2004 tu začal platit zákon, který přikazuje zavést do osnov základních a středních škol LGBT+ témata, vyučovat sexuální výchovu pro heterosexuály i homosexuály a chránit děti před šikanou mířenou proti jejich orientaci. Součástí "balíčku" byl taky antidiskriminační zákon upravující nábory zaměstnanců.

Pokud si lidé v referendu neodhlasují povolení sňatků osob stejného pohlaví, budou konzervativci požadovat i zrušení těchto úprav.

Manželství párů stejného pohlaví v Asii

Tchaj-wan se sice může stát první asijskou zemí, kde budou povolené svatby gayů a leseb, o tématu se ale debatuje i v dalších koutech světadílu.

Ačkoliv většina asijských zemí tyto svazky neuznává, jsou zákonem vysloveně zakázány jen ve čtyřech případech - v Arménii, Kambodži, Kyrgyzstánu a Gruzii. Arménie nicméně spolu s Izraelem uznává manželství uzavřená v cizině. Dalším asijským státem, který by mohl kromě Tchaj-wanu rozšířit práva homosexuálů, jsou pak Filipíny, které nyní jednají o petici na jejich podporu.

Spolu s referendem o sňatcích sexuálních menšin budou Tchajwanci v sobotu hlasovat také o výstavbě nukleární elektrárny, dovozu jídla z Japonska nebo o změně jména státu užívaného na olympijských hrách.

Místo názvu "Tchaj-wan" sportovci dodnes používají alternativu "Čínská Tchaj-pej", mávají jinými vlajkami a při udělování medailí neposlouchají svou vlastní hymnu. Důvodem je neuznání Tchaj-wanu jako samostatné země většinou států světa, které se tak přidávají na stranu Číny. Ta vnímá Tchaj-wan jako svou provincii. Mezi nimi je i Česko.

VIDEO: Homosexuální věřící se musí skrývat, říká bývalý kněz

Nikdy jsem nelitoval, že jsem církev opustil, zachránil jsem své lidství, pro gaye je v cíkrvi lepší mlčet, říká bývalý římskokatolický kněz | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy