Rumunské referendum o zákazu sňatků homosexuálů neplatí, nepřišlo dost lidí

ČTK ČTK
7. 10. 2018 22:22
K volebním urnám dorazilo v osmnáctimilionové zemi jen asi 20 procent voličů, potřeba jich bylo o deset procent více. Homosexualita není v Rumunsku trestná teprve od roku 2001.
Obhájci stejnopohlavních sňatků se radují v hlavním městě Bukurešti.
Obhájci stejnopohlavních sňatků se radují v hlavním městě Bukurešti. | Foto: Reuters

Bukurešť - Dvoudenní referendum v Rumunsku o doplnění ústavy o zákaz manželství osob stejného pohlaví ztroskotalo na malém zájmu voličů. Hlasovat jich přišlo pouze 20,4 procenta, informovala v neděli večer po uzavření hlasovacích středisek ústřední volební komise. K platnosti referenda byla nutná účast nejméně 30 procent rumunských voličů.

Více než 18 milionů Rumunů s hlasovacím právem mělo o víkendu možnost vyjádřit se k tomu, zda by se nepřípustnost uzavírání manželství mezi osobami stejného pohlaví měla zakotvit přímo v ústavě.

Referendum iniciovaly konzervativní spolky a podporu jim vyjádřila vlivná rumunská pravoslavná církev, ale i strany vládnoucí koalice.

Rumunská ústava v současné podobě nedefinuje manželství výslovně pouze jako spojení muže a ženy, nýbrž jako svazek manželů. Nicméně osobám stejného pohlaví rumunské občanské právo uzavřít manželství zatím zakazuje.

Zakotvení manželství jako svazku muže a ženy v základním zákonu by podle iniciátorů referenda mělo znemožnit změnu příslušného zákona, která by tento zákaz odstranila. Na rozdíl od "prostého" zákona musí totiž úpravu ústavy schválit kvalifikovaná většina zákonodárců.

K podpoře návrhu uspořádat v této věci všelidové hlasování se podle organizátorů podařilo shromáždit více než tři miliony podpisů a iniciativu následně podpořil i parlament. Zelenou nakonec dal referendu také ústavní soud.

Odpůrci referenda varovali, že případná změna ústavy by mohla u příslušníků sexuálních menšin vyvolat pocit, že jsou občany druhé kategorie a že může vést k diskriminaci netradičních rodin. 

Homosexualita není v Rumunsku trestná teprve od roku 2001 a diskriminace sexuálních menšin je v této zemi velmi rozšířená.

Video: Česko je pro nás západ, říká rumunský Čech. 

Nebojíme se, že se kraj začne měnit, polovina obyvatel Banátu do Česka jezdí nebo tam má příbuzné. Ale někteří místní nikdy vesnici neopustili | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy