Tchaj-wan hledá 124 Vietnamců, kteří opustili organizovaný turistický zájezd

ČTK ČTK
2. 1. 2019 18:35
Tchajwanští imigrační úředníci našli 24 Vietnamců a pátrají po 124 dalších, kteří opustili organizovaný zájezd, s nímž v prosinci přijeli do země na turistická víza. Ve středu o tom informovala agentura AP. Vietnamští občané podle médií přijeli na ostrov zřejmě za prací.
Hlavní město Tchaj-wanu Taipei(ilustrační foto).
Hlavní město Tchaj-wanu Taipei(ilustrační foto). | Foto: taiwan.net.tw

Tchajwanská tisková agentura uvedla, že do země ve dnech 21. a 23. prosince v rámci zájezdů přicestovalo 148 Vietnamců. Úřady po členech této turistické skupiny pátrají od minulého úterý, kdy se naposledy ozvali. Dosud se úřadům podařilo navázat kontakt s 24 z nich.

Tchajwanská Národní imigrační agentura neupřesnila, co přesně Vietnamci na ostrově dělají, avšak sdělila, že se dopustili "předem promyšleného kolektivního ilegálního jednání".

V úterý vyzvala vietnamskou komunitu na Tchaj-wanu, aby Vietnamce pobývající v zemi ilegálně nahlásila úřadům. S těmi ilegálními imigranty, kteří se vydají, prý bude zacházeno se shovívavostí a budou rychle vráceni do vlasti. Kohokoliv, kdo poskytne úkryt ilegálním imigrantům, může podle zákona stihnout až dvouletý trest vězení.

Podle imigrační agentury citované místním deníkem Taiwan News mohou za hromadným zmizením účastníků zájezdu stát zločinecké skupiny, které se tímto způsobem snaží přivážet na Tchaj-wan Vietnamce pro manuální práci či prostituci.

Ministerstvo zahraničí v reakci na tento incident zrušilo vydávání elektronických víz pro vietnamské občany. Vietnamci si tak napříště budou moci zažádat o vízum jen standardní cestou, která zahrnuje vysoký konzulární poplatek a nutnost dokládat dostatečnou výši příjmů.

Pilotní program jednoduššího vydávání víz spustil Tchaj-wan v roce 2016 s cílem přilákat turisty ze zemí jihovýchodní Asie. Ti si mohou zažádat o elektronické vízum, pokud se na Tchaj-wan chystají v rámci organizovaného zájezdu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy