Tchaj-wan žádá Google, aby rozmazal snímky ostrova Tchai-pching. Podle expertů tam buduje základnu

Michelle Hansen Michelle Hansen
Aktualizováno 24. 9. 2016 21:46
Tchaj-wan požádal společnost Google, aby rozmazala satelitní snímky ostrova Tchaj-pching, které jsou dostupné prostřednictvím služby Google Earth. Podle expertů na ostrově, který je součástí sporných Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři, zřejmě roste vojenská základna.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tchaj-pej – Tchajwanský ministr obrany požádal vedení Googlu, aby nechalo rozmazat satelitní snímky ostrova v Jihočínském moři, který spravuje.

Na fotografiích z osm set metrů dlouhého ostrova Tchaj-pching – známého také jako Itu Aba – jsou viditelné konstrukce, které nápadně připomínají vojenskou základnu.

Tchaj-wan s žádostí na rozmazání snímků přišel po tom, kdy na nově vybudované budovy a infrastrukturu právě prostřednictvím Google Earth poukázal deník The South China Morning Post. Snímky byly pořízeny už v lednu.

Mluvčí tchajwanského ministerstva obrany přiznal, že Tchaj-pej s Googlem skutečně jedná. "V rámci ochrany vojenského tajemství a bezpečnosti jsme požádali společnost Google, aby rozmazala snímky důležitých vojenských objektů," uvedl tento týden.

Odhalení, že Tchaj-pej buduje nové vojenské zařízení na jednom ze sporných Spratlyho ostrovů, by přitom mohlo znovu zvýšit napětí mezi zeměmi, které se o území v Jihočínském moři přou. Přímo o ostrov Tchaj-pching přitom usilují i Čína, Filipíny a Vietnam.

Podle zpravodajského serveru BBC nové snímky oproti těm minulým zachycují čtyři nové konstrukce, rozestavěné do půlkruhu v severozápadní části ostrova. Středem ostrova pak prochází zmodernizovaná startovací dráha, vybudován je i rozsáhlý přístav.

"Myslím si, že je to určitě určeno k vojenským účelům. Neumím ale říct, jestli je určeno pro obranu, přípravu útoku, nebo pozorování,“ řekl zpravodajské agentuře Reuters Dustin Wang, bývalý vládní poradce Tchaj-wanu. Někteří odhadují, že by ostrov mohl sloužit například dělostřelcům.

Google žádost přezkoumává

Google žádost převzal do přezkumného řízení, jeho reakce zatím není známa.

"Bereme velmi vážně obavy o bezpečnost a jsme vždy otevření diskusi s veřejnými institucemi i vládními složkami," informoval mluvčí společnosti Google Taj Meadows.

Google nicméně v minulosti snímky kvůli obdobným požadavkům zpětně nikdy nemazal, uvedla BBC. Podle mluvčího společnosti navíc spousta fotografií obvykle pochází z druhého zdroje, takže jsou dostupné i skrze jiné služby a servery.

Dlouhodobé spory mezi Čínou a dalšími státy se týkají suverenity nad mořskými oblastmi a Spratlyho a Paracelskými ostrovy, v jejichž okolí se nachází celá řada skalních útvarů, útesů a písčin. Oblast je bohatá na suroviny a má důležitý význam, i co se týče rybolovu a námořní dopravy. Nároky na sporná území si kromě Číny dělají i Vietnam, Tchaj-wan, Malajsie nebo Brunej.

Letos v červenci Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu rozhodl, že žádný ze sporných útesů ve Spratlyho ostrovech Číně nezaručuje exkluzivní hospodářská práva, která si v jejich okolí nárokuje. Peking se rozhodnutí soudu postavil.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy