Tchaj-wan žádá Google, aby rozmazal snímky ostrova Tchai-pching. Podle expertů tam buduje základnu

Michelle Hansen Michelle Hansen
Aktualizováno 24. 9. 2016 21:46
Tchaj-wan požádal společnost Google, aby rozmazala satelitní snímky ostrova Tchaj-pching, které jsou dostupné prostřednictvím služby Google Earth. Podle expertů na ostrově, který je součástí sporných Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři, zřejmě roste vojenská základna.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tchaj-pej – Tchajwanský ministr obrany požádal vedení Googlu, aby nechalo rozmazat satelitní snímky ostrova v Jihočínském moři, který spravuje.

Na fotografiích z osm set metrů dlouhého ostrova Tchaj-pching – známého také jako Itu Aba – jsou viditelné konstrukce, které nápadně připomínají vojenskou základnu.

Tchaj-wan s žádostí na rozmazání snímků přišel po tom, kdy na nově vybudované budovy a infrastrukturu právě prostřednictvím Google Earth poukázal deník The South China Morning Post. Snímky byly pořízeny už v lednu.

Mluvčí tchajwanského ministerstva obrany přiznal, že Tchaj-pej s Googlem skutečně jedná. "V rámci ochrany vojenského tajemství a bezpečnosti jsme požádali společnost Google, aby rozmazala snímky důležitých vojenských objektů," uvedl tento týden.

Odhalení, že Tchaj-pej buduje nové vojenské zařízení na jednom ze sporných Spratlyho ostrovů, by přitom mohlo znovu zvýšit napětí mezi zeměmi, které se o území v Jihočínském moři přou. Přímo o ostrov Tchaj-pching přitom usilují i Čína, Filipíny a Vietnam.

Podle zpravodajského serveru BBC nové snímky oproti těm minulým zachycují čtyři nové konstrukce, rozestavěné do půlkruhu v severozápadní části ostrova. Středem ostrova pak prochází zmodernizovaná startovací dráha, vybudován je i rozsáhlý přístav.

"Myslím si, že je to určitě určeno k vojenským účelům. Neumím ale říct, jestli je určeno pro obranu, přípravu útoku, nebo pozorování,“ řekl zpravodajské agentuře Reuters Dustin Wang, bývalý vládní poradce Tchaj-wanu. Někteří odhadují, že by ostrov mohl sloužit například dělostřelcům.

Google žádost přezkoumává

Google žádost převzal do přezkumného řízení, jeho reakce zatím není známa.

"Bereme velmi vážně obavy o bezpečnost a jsme vždy otevření diskusi s veřejnými institucemi i vládními složkami," informoval mluvčí společnosti Google Taj Meadows.

Google nicméně v minulosti snímky kvůli obdobným požadavkům zpětně nikdy nemazal, uvedla BBC. Podle mluvčího společnosti navíc spousta fotografií obvykle pochází z druhého zdroje, takže jsou dostupné i skrze jiné služby a servery.

Dlouhodobé spory mezi Čínou a dalšími státy se týkají suverenity nad mořskými oblastmi a Spratlyho a Paracelskými ostrovy, v jejichž okolí se nachází celá řada skalních útvarů, útesů a písčin. Oblast je bohatá na suroviny a má důležitý význam, i co se týče rybolovu a námořní dopravy. Nároky na sporná území si kromě Číny dělají i Vietnam, Tchaj-wan, Malajsie nebo Brunej.

Letos v červenci Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu rozhodl, že žádný ze sporných útesů ve Spratlyho ostrovech Číně nezaručuje exkluzivní hospodářská práva, která si v jejich okolí nárokuje. Peking se rozhodnutí soudu postavil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy