Ruský historik a politolog Kamil Galejev zveřejnil na sociální síti Twitter údaje, které pocházejí z Nadace Svobodné Burjatsko. Průzkum uvádí, že zatímco mezi etnickými Rusy je úmrtnost v bojích na Ukrajině sedm na sto tisíc mužů, mezi Burjaty je to šedesát.
Na fotografiích a videozáznamech z Ukrajiny lze také často zahlédnout tváře Burjatů, kteří jsou mongolského původu, a od etnických Rusů nebo Kavkazanů jsou tak na první pohled snadno rozeznatelní.
Burjatsko je jedna z nejzaostalejších oblastí Ruska. Leží mezi jezerem Bajkal a mongolskou hranicí. Podpis kontraktu o službě v armádě je pro místní mladé muže jednou z mála šancí získat nadprůměrný výdělek a aspoň nějaký sociální vzestup.
Native Siberians and North Caucasians* are hugely overrepresented among the Russian casualties in Ukraine. Consider these estimates of the Free Buryatia Foundation. It looks like Russia is ready to fight till the last indigenous person, solving two problems at once pic.twitter.com/rsW6Qx0jPc
— Kamil Galeev (@kamilkazani) May 30, 2022
"Není tady moc možností, jak sehnat práci, pokud nemáte známého nebo příbuzného, jak se říká, 'nahoře'. Takže buď můžete pracovat jako sezonní dělník někde na severu Ruska, nebo vstoupit do armády jako profesionální voják po základní vojenské službě," popisuje v reportáži Rádia Svoboda členka Nadace Svobodné Burjatsko Alexandra Garmažapová.
Na Ukrajině v místech, která ukrajinská armáda osvobodila od ruských okupantů, kolují o burjatských vojácích vtipy a historky. Například o tom, že neznali splachovací záchod a vidět asfaltovou silnici nebo pouliční osvětlení byl pro ně zážitek. Také se prý v malé vesnici Cupivka ptali místních, jestli je to už Charkov, druhé největší město na Ukrajině.
Kdo jsou Burjati
- Burjati jsou mongolského původu a s Mongoly mají podobnou historii a zvyky. Například kočovné pastevectví nebo stavbu jurt.
- Burjatská republika je součástí Ruské federace a rozkládá se podél jižního břehu jezera Bajkal. Má rozlohu 351 tisíc čtverečních kilometrů.
- Počet Burjatů se uvádí kolem půl milionu až 600 tisíc.
- Většina Burjatů se hlásí k tibetskému buddhismu, ale zastoupen je i šamanismus nebo pravoslavné křesťanství, převzaté od Rusů.
Kadidlo a mrtvolný pach
Ruský zpravodajský server Meduza, který kvůli cenzuře v Rusku sídlí v lotyšské Rize, vyslal svého reportéra do Burjatska na reportáž. Vyplynulo z ní, že v největším městě Ulan-Ude i v jiných částech republiky se prakticky každý den od začátku války koná pohřeb vojáka padlého na Ukrajině.
"Tři z padlých vojáků byli buddhisté, a obřad tedy vedou čtyři buddhističtí duchovní - lámové, kteří odříkávají modlitby. Pláč slyšet není, poněvadž buddhisté by na pohřbech plakat nebo jinak silně hořekovat neměli. Výrazná vůně kadidla se mísí s nepříjemným mrtvolným pachem. Převoz padlých trvá dlouho a ode dne úmrtí do pohřbu někdy uplyne i měsíc nebo dva," uvádí reportér ve svém textu.
Píše ale také, že velká část místních obyvatel podporuje prezidenta Vladimira Putina i válku, přestože v ní Burjati ve velkých počtech umírají. "Nezemřeli zbytečně. Zemřeli, aby Rusko bylo mocné a aby se na Ukrajině přestala prolévat krev," uvedl zástupce šéfa Burjatské republiky Bajir Cyrenov.
"Zemřeli, když bránili svobodnou budoucnost naší země," řekl reportérovi starosta města Ulan-Ude Igor Šutenkov.
Nemají jinou možnost
Místní lidé přiznávají, že motivace vstoupit do armády a podepsat kontrakt i na válku na Ukrajině je hlavně finanční. "Práce tu vůbec není a chlapci tam jdou jako smluvní vojáci," uvedla sestra jednoho ze zabitých vojáků.
Pokud zde někdo práci má, průměrný měsíční plat je 44 tisíc rublů, tedy necelých 15 tisíc korun. To je málo i na ruské poměry, průměrná mzda v Ruské federaci přesahuje 56 tisíc rublů.
Rádio Svoboda cituje i Lidiju Osejevovou, matku zabitého vojáka Stěpana Osejeva. "Neměl jinou možnost. Nemohla jsem mu dát dostatečné vzdělání a poskytnout mu nějaké dobré příležitosti. Pro mě i pro něj byla armáda jediná cesta. Měl šikovné ruce, uplatnil by se někde, ale skončil jako voják."
Matka mrtvého vojáka také popsala, že její syn překročil ukrajinské hranice s ruskou armádou hned v první den invaze, 24. února. Ještě 14. března telefonoval se svojí manželkou, ale bylo to naposledy. O dva dny později dostala manželka zprávu, že Osejev zahynul. Rakev s jeho ostatky dorazila do Burjatska za dvanáct dní.
"Tato válka je jako upír. Vysává mladou krev z Burjatska," řekla listu Moscow Times exilová burjatská protiválečná aktivistka Maria Vyušková. Podle ní je mezi padlými ruskými vojáky burjatské národnosti i mnoho absolventů vysokých škol. "Nemohli prostě sehnat žádnou práci. Vím o případu čtyřicetiletého učitele dějin umění, který zahynul ve válce a zůstaly po něm tři malé děti," uvádí aktivistka.