Kolombo - Občanská válka na Srí Lance patří definitivně minulosti. Po oficiální proklamaci svého vítězství v 26letém konfliktu, které v úterý učinila srílanská vláda, se dnes poražená povstalecká organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) zřekla dalšího ozbrojeného boje a avizovala záměr prosazovat práva tamilské menšiny na ostrově nenásilnou cestou.
Mezinárodní společenství ale nadále vyjadřuje zneklidnění nad zoufalou situací, v níž se v důsledku bojů ocitlo přes čtvrt milionu tamilských civilistů. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval srílanskou vládu, aby humanitárním organizacím poskytla neomezený přístup do uprchlických táborů na severu země, kde jsou Tamilové bez jakýchokoli prostředků internováni.
Pan Ki-mun: Jsem zděšen
Pan Ki-mun o víkendu navštívil jeden z největších táborů v oblasti, Manik Farm, kam se před boji mezi Tamilskými tygry a srílanskými armádními silami uchýlila velká část z odhadovaného čtvrt milionu civilistů bez střechy nad hlavou.
„To, co jsem viděl, mě šokovalo," řekl o návštěvě v táboře Pan Ki-mun.
Po setkání s prezidentem Mahindou Radžapaksem nejvyšší představitel OSN dále prohlásil, že „vláda dělá, co může", ale že „pořád mezi tím, co by měla udělat, a co dělá, zeje velká propast."
Podle OSN i některých humanitárních organizací vláda zakázala do táborů přístup vozidlům s humanitární pomocí. Vláda se však brání tím, že potřebuje více času, aby vyhledala poslední bojovníky LTTE, kteří se mohou skrývat v uprchlických táborech, a podezírá humanitární agentury z toho, že povstalcům pomáhají. Zpět do jejich domovů v bývalé zóně konfliktu na severovýchodě ostrova prý chtějí úřady uprchlé civilisty navrátit do šesti měsíců.
„Budeme se snažit, aby (srílanská vláda) tento slib splnila co nejdříve," řekl Pan Ki-mun.
Srí Lanka mezitím požádala OSN o 151 milionů amerických dolarů, aby mohla tábory vybavit.
"Historie se může opakovat"
Pan Ki-mun také vyzval k usmíření sinhálské většinové společnosti s tamními menšinami, zejména s tou tamilskou. „Pokud se tak nestane, historie se může opakovat," varoval nejvyšší představitel OSN podle korespodentky BBC, která s ním cestovala na palubě letadla.
Také zahraniční diplomaté v minulých týdnech vyzvali srílanskou vládu, aby nyní tamilské komunitě podala ruku. O diskriminaci menšinového obyvatelstva na Srí Lance není podle lidskoprávních organizací pochyb.
Organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) byla založena roku 1976 s cílem ustavit na severovýchodě Srí Lanky samostatný tamilský stát, který měl vyřešit problém diskriminace zdejších hinduistických Tamilů většinovými buddhistickými Sinhálci.
Od roku 1983 probíhala na ostrově občanská válka, která skončila teprve tento týden. Podle čerstvého vyjádření zástupce LTTE chce organizace v prosazování svých cílů pokračovat nenásilnými prostředky.
Týden smutku za "nedostižného vůdce a mučedníka"
Tamilští tygři dnes také vůbec poprvé přiznali, že jejich vůdce Velupillai Prabhakaran je po smrti.
Dosud tyto informace odmítali jako propagandu srílanské vlády. Nyní v oficiálním prohlášení za svého "nedostižného vůdce, který se stal mučedníkem", vyhlásili týden smutku.
Občanská válka si na Srí Lance vyžádala přes 80 tisíc lidských životů. Jen od letošního února, kdy konflikt vstoupil do své závěrečné fáze, bylo podle OSN zabito až 7 tisíc lidí. To však srílanská vláda, kritizovaná ud dříve za braní minimálních ohledů na civilisty při bombardování tzv. bezpečné zóny, popírá.
Vláda také tento týden vůbec poprvé vyčíslila armádní ztráty své kampaně proti LTTE. Od července 2006 mělo v boji s tamilskými povstalci padnout přes 6 tisíc vojáků a 30 tisíc jich bylo zraněno. Údaje je ale těžké ověřit z nezávislého zdroje.
Prezident: Kvůli vám dám i hlavu do oprátky
Těsně před příjezdem Pan Ki-muna do země prezident Radžapakse na veřejném shromáždění popřel, že by čelil mezinárodnímu obvinění z válečných zločinů.
„Existují tací, kteří se snažili našim vojenským operacím zabránit tím, že nám vyhrožovali tribunálem pro válečné zločiny," řekl prezident.
„Já se ale nebojím. Sílu mi dává vaše podpora. Jsem dokonce kvůli vám připraven dát hlavu do oprátky," prohlásil odhodlaně před přítomnými.
Evropská unie se tento týden nechala slyšet, že nechá vyšetřit obvinění z válečných zločinů, kterých se při údajném bombardování civilistů měla srílanská armáda dopustit.