Humanitární katastrofa na Srí Lance

Humanitární katastrofa na Srí Lance
Tamilští civilisté prchají z oblasti bojů na Srí Lance
Exodus Tamilů z oblasti bojů na Srí Lance
Tamilští civilisté prchají z oblasti bojů na Srí Lance
Tamilští civilisté prchají z oblasti bojů na Srí Lance
Foto: Reuters
Reuters Pavel Vondra, Reuters
16. 5. 2009 14:13

Komukoli z tisíců civilistů, kteří uvízli na severovýchodě Srí Lanky v oblasti bojů mezi vládními jednotkami a bojovníky povstalecké organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), nadále hrozí každým okamžikem smrt. Jen částečně na tomto faktu něco mění prohlášení prezidenta, že jsou už jednotky povstalců poraženy. A hrstka zbylých rebelů obklíčená na území asi tří kilometrů čtverečních bude záhy rozprášena. Mnozí uprchlíci se vydávali na nebezpečnou cestu deštěm kulek a bomb přes laguny, jež obklopující poněkud nepříkladně pojmenovanou "bezpečnou zónu".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy