Taliban zaútočil na afghánskou rozvědku, 13 mrtvých

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2014 11:08
Podle šéfa místní zdravotní služby Nadžíb Kamavala většinu ze 45 zraněných tvoří civilisté, mezi mrtvými jsou čtyři příslušníci rozvědky a dva civilisté.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dželálábád (Afghánistán) - Nejméně 13 lidí, včetně sedmi útočníků, zahynulo a desítky dalších byly zraněny při sobotním sebevražedném útoku ozbrojenců Talibanu. Jejich terčem se stalo sídlo afghánské rozvědky v Dželálábádu na východě Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

Prudké boje mezi bojovníky Talibanu a příslušníky afghánských bezpečnostních sil pokračovaly několik hodin poté, co sebevražedný útočník s vozidlem naloženým výbušninami najel do sídla rozvědky v metropoli provincie Nangarhár, která leží u hranic s Pákistánem.

Počet mrtvých bude stoupat

Podle šéfa místní zdravotní služby Nadžíb Kamavala většinu ze 45 zraněných tvoří civilisté, mezi mrtvými jsou čtyři příslušníci rozvědky a dva civilisté.

Taliban se k odpovědnosti za útok přihlásil. Podle jeho prohlášení jde o součást letní "bojové sezóny".

Násilí se stupňuje v době, kdy Afghánistán čelí i vážné politické krizi. Prezidentští kandidáti z druhého kola voleb nejsou už několik měsíců schopni vyřešit spory ohledně výsledků hlasování, které mělo být první demokratickým předáním moci v afghánských dějinách.

Do konce letošního roku má z Afghánistánu odejít většina zahraničních bojových jednotek. Slepá ulička, do níž se dostaly výsledky prezidentských voleb, ale znamená další odklad podpisu bezpečnostní dohody mezi Afghánistánem a USA; ta má stanovit, kolik vojáků USA v zemi po konci letošního roku zůstane.

Pokračujícího politického patu využívá Taliban ke zvýšení nejistoty a nestability v zemi. Terčem jeho útoků se proto stávají významné taktické a symbolické cíle včetně afghánských bezpečnostních sil.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 28 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 54 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy