Tálibán v roce 2020 získal 1,6 miliardy dolarů. Vydělává na opiu i drahých kovech

ČTK ČTK
14. 8. 2021 10:08
Islamistické hnutí Tálibán v roce 2020 získalo 1,6 miliardy dolarů (víc než 34 miliard korun), které podstatně přispěly k jeho válečnému úsilí v Afghánistánu, napsal server International Business Times. Tyto peníze podle něj pocházejí především z obchodu s drogami, z těžby surovin i z darů.
Foto: Danish Siddiqui

Zdroje příjmů Tálibánu odhalil mulla Muhammad Jakúb, syn zesnulého duchovního vůdce Tálibánu mully Muhammada Umara, a také důvěrná zpráva, jejíž vypracování zadalo NATO, ukázala značné zisky skupiny během fiskálního roku, který skončil v březnu 2020.

Celkem 1,67 miliardy dolarů (asi 34,5 miliardy korun) příjmů Tálibánu v roce 2020 představovalo zhruba třicet procent celkového příjmu afghánské vlády, který dosáhl 5,55 miliardy dolarů.

Značné příjmy Tálibánu v roce 2020 pocházely především z nelegálního obchodu s drogami, který vynesl odhadem 416 milionů dolarů. Afghánistán v letech 2015-2020 zajišťoval zhruba 84 procent celosvětové produkce opia, uvedla Světová zpráva OSN o drogách v roce 2020.

Většina zisku z tohoto nelegálního obchodu šla na financování Tálibánu, který produkoval opium v mnoha oblastech pod svou kontrolou. Skupina také zavedla desetiprocentní daň na každý článek výrobního řetězce této drogy, uvedla ve zprávě Afghánská jednotka pro výzkum a hodnocení (AREU).

Dalším důležitým zdrojem příjmů pro Tálibán byla těžba železné rudy, mramoru, mědi, zlata, zinku a dalších kovů a vzácných minerálů. Podle zpravodajského serveru The Conversation z tohoto lukrativního podnikání Tálibán získal asi 400-464 milionů dolarů.

Několik afghánských a amerických oficiálních činitelů také věří, že mnoho regionálních vlád poskytuje Tálibánu finanční podporu - včetně Pákistánu, Íránu a Ruska, napsal IB Times.

Skupina má rovněž velké soukromé dárce v zemích, jako je Pákistán, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Katar, díky nimž Tálibán získal jen v roce 2018 odhadem 500 miliónů dolarů, napsal zpravodajský server BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy