Tálibán útočil v přestrojení. Při útoku na armádní základnu zabil 140 vojáků

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2017 17:14
Podle některých zdrojů může být bilance obětí dosud nejkrvavějšího útoku na armádní základnu v Afghánistánu ještě vyšší. Ozbrojenci zaútočili v pátek na základnu nedaleko severoafghánského města Mazáre Šaríf v uniformách afghánské armády.
Afghánská armáda hlídkuje na místě teroristického útoku
Afghánská armáda hlídkuje na místě teroristického útoku | Foto: Reuters

Mazáre Šaríf - Při pátečním útoku Tálibánu na afghánskou vojenskou základnu bylo zabito nejméně 140 afghánských vojáků a mnoho dalších zraněno. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného místního činitele.

Podle dalších zdrojů může být bilance obětí dosud nejkrvavějšího útoku na armádní základnu v Afghánistánu ještě vyšší. Afghánská vláda zatím ještě oficiální údaj o obětech nezveřejnila. K útoku se přihlásil Tálibán.

Ozbrojenci zaútočili v pátek na základnu nedaleko severoafghánského města Mazáre Šaríf v uniformách afghánské armády. Napadli mešitu a vojenskou jídelnu v areálu. Útok trval několik hodin.

Podle amerického mluvčího nebyly do incidentu bezprostředně zapojeny zahraniční koaliční síly vedené Američany. Na spojenecké základně působí hlavně němečtí vojáci.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v dnešním prohlášení řekl, že útok byl odplatou za nedávné zabití několika významných členů Tálibánu v severním Afghánistánu.

Prohlásil rovněž, že při útoku bylo zabito až 500 afghánských vojáků.

Někteří příbuzní obětí útoku zpochybnili bezpečnostní opatření u vstupu do základny. "Kdyby se konaly přísné kontroly, útočníci by se nedostali přes první bránu," uvedl strýc jednoho ze zabitých vojáků.

Podle Tálibánu čtyři útočníci po dlouhou dobu sloužili v afghánské armádě a na základně se dobře vyznali. "Je jasné, že měli své lidi uvnitř základny, jinak by se tam nikdy nedokázali dostat," uvedl jeden ze zraněných vojáků.

Podle zdroje agentury Reuters útočníci přijeli ve dvou armádních vozidlech a tvrdili, že vezou zraněné vojáky potřebující okamžitou lékařskou péči. Stráž u brány je nechala projet, na prvním kontrolním stanovišti však byli útočníci v rámci standardní procedury vyzváni k odložení zbraní. Útočníci zde po krátkém sporu zabili dva vojáky a vyrazili ke třetímu kontrolnímu stanovišti, na které zaútočili granátometem. Poté pronikli přímo na základnu.

Základnu v sobotu navštívil afghánský prezident Ašraf Ghaní, který útok důrazně odsoudil a útočníky označil za "nevěřící". Vyhlásil rovněž den národního smutku.

 

Právě se děje

Další zprávy