Tálibán přepadl americkou základnu v Afghánistánu

Nikdo z posádky základny nepřišel o život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Na americkou základnu v Afghánistánu zaútočila skupina sebevražedných útočníků Tálibánu.

Vojenským stanovištěm otřáslo několik explozí, poté se strhla přestřelka. Žádný z amerických vojáků ale nebyl zabit.

Atentát se odehrál v blízkosti afghánsko-pákistánské hranice a vynutil si uzavření klíčové silnice, kterou využívají zásobovací vozy Severoatlantické aliance (NATO).

Fundamentalistické hnutí Tálibán se v zápětí k útoku přiznalo. NATO pouze potvrdilo "sérii explozí v oblasti" s tím, že nikdo z posádky základny nebyl zabit. Informace o případných zraněných aliance jako obvykle v podobných případech nesdělila.

Mluvčí guvernéra provincie Nangarhár Ahmad Zía Abdalzáí potvrdil, že útok provedlo několik sebevražedných atentátníků, a že se strhla přestřelka mezi afghánskými a americkými silami na straně jedné a radikály na straně druhé.

Tálibán v posledních týdnech zvýšil počet útoků. Mezinárodní síly pod vedením USA se přitom z Afghánistánu postupně stahují a do konce příštího roku by měly zcela odejít.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy