Taliban je zpět. Těší se i Al-Káida

Martin Novák Martin Novák
13. 6. 2006 0:00
Mogadišo - Americká invaze před pěti lety v Afghánistánu odstavila od moci fanatický Taliban. Jeho "žáci" se však úspěšně derou k moci v Somálsku.
Válka, chaos a řadění ozbrojených milic  charakterizují Somálsko od roku 1991.
Válka, chaos a řadění ozbrojených milic charakterizují Somálsko od roku 1991. | Foto: Aktuálně.cz

Svaz islámských soudů po tříměsíčních bojích se znepřátelenými milicemi ovládl metropoli Mogadišo a vydal se dobývat sever země. O víkendu severně od Mogadiša znovu zuřily těžké boje.

Obavy v Bílém domě

Hnutí, které prosazuje přísnou islamizaci země a nekompromisní zavedení islámského práva šaríja, je zejména v USA přijímáno s rozpaky.

Někteří členové tohoto spojenectví měli v minulosti kontakty s Al-Káidou, takže není vyloučeno, že síť Usámy bin Ládina získává v metropoli na pobřeží Indického oceánu nové bezpečné působiště.

Bojovníci Svazu islámských soudů v dobytém Mogadišu.
Bojovníci Svazu islámských soudů v dobytém Mogadišu. | Foto: Aktuálně.cz

K vývoji v Somálsku se už dokonce vyjádřil i americký prezident George Bush.

"Naší hlavní starostí samozřejmě je, aby se Somálsko nestalo základnou Al-Káidy a místem, kde teroristé plánují a připravují útoky," řekl Bush novinářům.

Spojené státy nemají na stát ležící na severovýchodě černého kontinentu dobré vzpomínky. Operace Obnovení naděje, jejímž cílem bylo v roce 1992 ukončit masový hladomor a  boje v zemi, vyvrcholila zabitím osmnácti amerických vojáků v ulicích Mogadiša v říjnu 1993.

Nevydařenou operaci zvěčnil režisér Ridley Scott filmem Black Hawk Down (Černý jestřáb sestřelen).

A co se vlastně v Somálsku děje teď?

Plakát k filmu Černý jestřáb sestřelen.
Plakát k filmu Černý jestřáb sestřelen. | Foto: new-dream.de

Po letech bezvládí, hladomoru a neustálých bojů mezi různými klanovými vůdci sestavili islamisté vlastní armádu s cílem ukončit roky anarchie, odzbrojit všechny milice, sjednotit zemi a obnovit pořádek, bezpečnost a zákonnost pod praporem radikálního islámu.

Získali hodně stoupenců i sympatií mezi obyčejnými Somálci, kteří chtějí konečně zastavit boje za jakoukoliv cenu. Minulý týden Svaz islámských soudů vytlačil z Mogadiša seskupení bojovníků, kteří metropoli rozdělenou do sektorů kontrolovali od roku 1991.

"Dokud nezavedeme islámský stát, bude náš zápas pokračovat.  Jsme připraveni prolévat naši krev pro splnění tohoto cíle," tvrdí šéf Svazu islámských soudů Šaríf Ahmad.

Úleva pro civilisty

Obyvatelé zdecimovaného Mogadiša jsou zřejmě spokojeni.

"Nastala velká změna, cítíme konečně ve vzduchu mír. Nejsou slyšet žádné zbraně, lidé mohou bez obav kamkoliv jít," řekl agentuře Reuters Somálec Fahran Gure.

Foto: Aktuálně.cz

Méně spokojení jsou podle informací stanice BBC Somálci se zákazem sledovat zápasy fotbalového mistrovství světa, který vyhlásili noví vládci Mogadiša. Většina Somálců nemá televizi, ale na fotbal se jeho příznivci dívali v několika kinech vybavených zařízením pro příjem satelitního vysílání.

Vzestup somálských islamistů a afghánského Talibanu má hodně společného. Taliban také dobýval po částech zemi, vyčerpanou dlouholetou občanskou válkou, a sliboval obnovení pořádku.

Porazil téměř všechny ozbrojené frakce v zemi a zavedl extrémně tvrdé islámské zákonodárství.

Cesta Svazu islámských soudů je zatím téměř shodná. Otázka je, zda se stejně jako Taliban spojí později s Al-Káidou. Vedení soudů odmítá obvinění, že sympatizuje s teroristy, a tvrdí, že jde o propagandu jejich odpůrců.

Součástí hnutí je však i frakce vedená krajním extremistou Adenem Hašim Ayrem. Ten na sebe upozornil předloni šokujícím vypleněním křesťanského hřbitova, kde jsou pochováni bývalí italští obyvatelé Mogadiša (většina Somálska byla do roku 1960 italskou kolonií). Ayrovi ozbrojenci vytahali kostry z hrobů a vyhodili je na smetiště.

Podle svých vlastních slov tímto způsobem protestovali proti plánům OSN a Africké unie na vyslání mezinárodních jednotek do Somálska.

Zbraně proudí i přes embargo OSN

Podle některých somálských zdrojů podporují milice, stojící v opozici proti islamistům, USA a posílají jim měsíčně sto tisíc dolarů. Ačkoliv na vývoz zbraní do Somálska platí embargo OSN, ve velkém se pašují přes Jemen a Etiopii.

Nemocnice se během posledních bojů znovu zaplnily zraněnými.
Nemocnice se během posledních bojů znovu zaplnily zraněnými. | Foto: Reuters

Vyšetřování dvou teroristických útoků v Keni však ukázalo, že stopy pachatelů vedly do Somálska.

Jak výbuchy před americkými velvyslanectvími v Nairobi a Dáresalámu v roce 1998, tak atentát na izraelské turisty v Mombase o čtyři roky později spáchali teroristé, kteří keňskou hranici přešli ze Somálska.

A Washington je stále přesvědčen, že řada teroristů a "operativců" Al-Káidy se v Somálsku ukrývá. Je jednoduché tam proniknout i odjet, protože dlouhé pobřeží téměř nikdo nehlídá a žádná policie v zemi neexistuje.

Přebírání moci islamisty se odehrává na pozadí katastrofální humanitární situace, vyvolané letošním nebývalým suchem. Hlavně na jihovýchodě Somálska údajně mnoho lidí musí kvůli tomu, aby přežili nejhorší období, pít vlastní moč.

 

Právě se děje

Další zprávy