Prohlásil to na tiskové konferenci v Káhiře, kde se konala přípravná schůzka ke konferenci o usmíření v Iráku. Zároveň vyzval sunnity vedené povstalce ke složení zbraní a k zapojení do politického procesu v Iráku.
"Jsem prezident Iráku a jsem odpovědný za všechny Iráčany. Jestliže ti, kdo se označují za irácké hnutí odporu, projeví přání mě kontaktovat, přijmu je. Neodmítnu setkání s žádným Iráčanem, který se chce se mnou sejít. To ale, samozřejmě, neznamená, že přistoupím na to, co řekne," řekl Talabání.
Zdůraznil však zároveň, že ochota jeho vlády, v níž dominují šíité a Kurdové, se nevztahuje na ty představitele odporu, kteří nesou odpovědnost za útoky proti Iráčanům a americkým silám. Iráčtí političtí vůdci dosud rovněž požadovali, aby jejich případní partneři při jednáních prokázali, že mají dostatečný vliv mezi povstalci, aby je dokázali přimět k zastavení útoků.
Osmdesát mrtvých za víkend
Násilnosti pokračovaly o víkendu s rostoucí intenzitou. Vyžádaly si minimálně 80 mrtvých, včetně sedmi amerických a jednoho britského vojáka. Největší počet obětí jde na konto sebevražedného atentátníka, který v sobotu večer zabil odpálením auta naloženého trhavinami poblíž kondolenčního stanu plného smutečních hostí v Abú Sajdá u Bákuby nejméně 35 lidí a zranil kolem 50.
V sobotu dopoledne vybuchly dvě nálože trhavin v automobilech na dvou místech v Bagdádu. O život přišlo nejméně 15 civilistů, zraněny byly další tři desítky osob. Na zaplněném tržišti po explozi zůstalo mezi oběťmi ležet i pět žen a několik dětí. Terčem druhého útoku byla policejní hlídka, tři policisté jsou mezi desítkou zraněných.
Umírali i Američané a Britové
Ztráty utrpěly o víkendu také americké a britské síly v Iráku. Jeden příslušník americké námořní pěchoty byl v sobotu zabit při útoku na irácko-americkou hlídku ve městě Hadísa severovýchodně od Bagdádu. Dalších pět vojáků ztratili Američané při dvou sobotních bombových útocích v Bajdží asi 200 kilometrů severně od Bagdádu, pět vojáků bylo zraněno. V neděli večer pak byl další americký voják zastřelen během hlídky v severní oblasti Bagdádu. Od začátku války v Iráku v březnu 2003 bylo podle bilance agentury AP zabito nejméně 2092 amerických vojáků.
Na 98 vzrostl také počet britských vojáků zabitých během mise v Iráku. Jeden Brit byl v neděli usmrcen a čtyři další utrpěli zranění při výbuchu nálože nastražené u silnice blízko jihoirácké Basry.