"Byli jsme v této záležitosti v kontaktu s ministerstvem obrany a zahájili jsme vyšetřování. Odmítáme poskytnout další komentář," uvedl v pátek mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti.
Podle analytiků mohlo uniknout více než 100 dokumentů. Plány se šíří na Twitteru a na komunikační platformě Telegram, která je široce používaná v Rusku. Dokumenty týkající se Ukrajiny byly zřejmě v některých částech upraveny, podhodnocují například americké odhady zabitých ruských vojáků, což by podle analytiků mohlo naznačovat, že jde o ruskou snahu šířit dezinformace.
Americké zdroje agentury Reuters přímo uvedly, že za únikem je nejspíš Rusko nebo proruští aktéři, dodaly, že jejich hodnocení je neformální a nesouvisí s vyšetřováním úniku. Američtí představitelé hovořili pod podmínkou zachování anonymity vzhledem k citlivosti této záležitosti a odmítli o dokumentech mluvit podrobněji.
Konkrétní bojové plány, například jak, kdy a kde hodlá Ukrajina zahájit ofenzivu, dokumenty neobsahují. Nabízejí ale pohled na to, co ukrajinské jednotky potřebovaly k 1. březnu. Zmiňují se například o míře výdajů na raketové systémy HIMARS.