Neexistuje ani jeho fotka. Tajemný vůdce IS zemřel v afghánské jeskyni, americký nálet byl přesný

Martin Novák Martin Novák
27. 8. 2018 14:54
Při úderu zemřelo spolu s lídrem Islámského státu v Afghánistánu dalších deset členů vedení této organizace.
Vlajka teroristické organizace Islámský stát.
Vlajka teroristické organizace Islámský stát. | Foto: Reuters

Kábul - Nad Afghánistán v sobotu vzlétly americké bombardéry. Pumy nakonec shodili na jeskynní komplex velmi blízko hranice s Pákistánem. Piloti měli k dispozici informace afghánské kontrarozvědky o tom, kde se nachází vedení místní odnože teroristů. A byly správné.

Pří úderu zemřel vůdce Islámského státu (IS) v Afghánistánu Abú Sáad Arhabí, používající rovněž jméno Abú Sajíd Orakzaí. Muž, o kterém je známo minimum informací, ani jeho fotografie neexistuje. Spolu s ním zemřelo dalších deset členů vedení organizace, jejíž bojovníci před čtyřmi lety přísahali věrnost šéfovi IS Abú Bakru Bagdádímu.

Nálet mířil na východoafghánskou provincii Nangarhár, kde je Islámský stát nejsilnější a kontroluje celistvé území. Arhabí velel zhruba dvěma tisícům bojovníků pod černobílou vlajkou, která je poznávacím znamením a symbolem IS po celém světě.

Skončil jako jeho předchůdce Háfíz Saíd Chán. Ten zemřel ve stejné provincii v červenci 2016 během náletu, při kterém Američané použili supertěžkou pumu, takzvanou Matku všech bomb. Ta rozmetala velké podzemní úkryty a chodby bojovníků IS, včetně skladů zbraní a munice.

Bratrovražedná bitva

Pro organizaci je smrt vůdce a dalších jedenácti vysoce postavených členů druhou špatnou zprávou letošního léta. V červnu se dvě stovky válečníků IS vzdaly afghánské armádě na severu země poté, co utrpěly těžkou porážku v měsíc trvající "bratrovražedné bitvě" s Tálibánem. V zuřivých bojích šlo hlavně o kontrolu pašeráckých cest do sousedního Turkmenistánu.

Afghánský Islámský stát vznikl na konci roku 2014, když skupina členů Tálibánu dezertovala z tohoto hnutí. A vyzvala další afghánské a pákistánské islamisty, ať je následují. Od té doby Islámský stát a Tálibán mezi sebou svedly několik tvrdých bitev. A to i přesto, že je spojuje islamistická ideologie, odpor k vládě v Kábulu a odmítání zahraničních vojsk NATO v Afghánistánu.

Islámský stát se prezentoval stejnou brutalitou jako v Iráku nebo Sýrii. Zajatcům stínal hlavy, vysílal sebevražedné atentátníky na tržiště, do škol či míst, kde se shromažďují šíitští muslimové. IS považuje šíity za odpadlíky, které je nejen povoleno, ale přikázáno vraždit.

Mnoho členů afghánské odnože IS pochází z jiných zemí - hlavně z Pákistánu a Uzbekistánu. Původní Islámský stát v Iráku a Sýrii byl loni poražen a má pod kontrolou jen pouštní oblast na hranici mezi oběma zeměmi.

Vůdce IS a samozvaný chalífa Abú Bakr Bagdádí se skrývá. Minulý týden se po dlouhé době objevil na internetu záznam jeho projevu. Z kontextu jeho slov vyplynulo, že nahrávku někdo pořídil letos v srpnu.

Video: Afghánská armáda odrazila útok Tálibánu na město Ghazní

Afghánská armáda podporovaná Spojenými státy tvrdí, že získala po dnech tvrdých bojů s bojovníky Tálibánu kontrolu nad strategickým městěm Ghazní. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 32 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy