Tahle mise změní chápání Slunce. První sonda se dotkne žhnoucí hvězdy, prozkoumá tajemnou korónu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 8. 2018 17:37
NASA v sobotu zahájí historickou misi. Vyšle do vesmíru sluneční sondu Parker, která se stane prvním lidským výtvorem, který se dotkne Slunce. Pokud vše dopadne podle plánu, v příštích sedmi letech jej několikrát obletí a dostane se až do jeho žhavé atmosféry. V roce 2024 se ke Slunci přiblíží na 6,2 milionu kilometrů, což se ještě žádné vesmírné lodi nepodařilo. Start nosné rakety, která sondu Parker vyšle ke Slunci, je z floridského mysu Canaveral naplánován na sobotu 11. srpna.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker. | Foto: NASA.gov

Jak se sonda ke Slunci dostane?

Z mysu Canaveral odstartuje sonda na raketovém nosiči Delta IV Heavy společnosti SpaceX, což je druhá nejsilnější raketa současnosti.

Cesta ke Slunci je daleká, a tím pádem energeticky náročná. Sonda Parker bude muset proto také několikrát obletět Venuši, jejíž gravitaci využije k tomu, aby se přiblížila k trajektorii kolem Slunce.

Pokud půjde vše podle plánu, poprvé se ke Slunci přiblíží 1. listopadu. Od jeho povrchu proletí ve vzdálenosti 24,1 milionů kilometrů, čímž už překoná dosavadní rekord z roku 1976, kdy se sonda Helios 2 dostala ke Slunci na vzdálenost 43,3 milionu kilometrů.

 

Právě se děje

Další zprávy