Tahle mise změní chápání Slunce. První sonda se dotkne žhnoucí hvězdy, prozkoumá tajemnou korónu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 8. 2018 17:37
NASA v sobotu zahájí historickou misi. Vyšle do vesmíru sluneční sondu Parker, která se stane prvním lidským výtvorem, který se dotkne Slunce. Pokud vše dopadne podle plánu, v příštích sedmi letech jej několikrát obletí a dostane se až do jeho žhavé atmosféry. V roce 2024 se ke Slunci přiblíží na 6,2 milionu kilometrů, což se ještě žádné vesmírné lodi nepodařilo. Start nosné rakety, která sondu Parker vyšle ke Slunci, je z floridského mysu Canaveral naplánován na sobotu 11. srpna.
NASA připravuje průkopnickou misi. Chce vyslat bezpilotní sondu přímo do atmosféry slunce
NASA připravuje průkopnickou misi. Chce vyslat bezpilotní sondu přímo do atmosféry slunce | Foto: Reuters

Proč se NASA vydává ke Slunci?

Trvá osm minut, než sluneční paprsky dorazí k Zemi. Kdyby Slunce náhle zhaslo, žili bychom celých osm minut v nevědomosti, až by se rozhostila tma a veškerý život na planetě by zmrzl. Přestože žijeme v závislosti na hvězdě, kterou Země pravidelně obíhá, stále toho o ní příliš nevíme.

Snaha přiblížit se Slunci a lépe ho prozkoumat není žádnou novinkou. Bylo ale nejdříve třeba překonat technologické překážky spojené s obrovským žárem, který Slunce vypouští do svého okolí. Vznikla řada programů, z nichž se ale doposud žádný nerealizoval. Konečnou formu získala mise až před devíti lety.

 

Právě se děje

Další zprávy