Simona Fendrychová
10. 8. 2018 17:37
NASA v sobotu zahájí historickou misi. Vyšle do vesmíru sluneční sondu Parker, která se stane prvním lidským výtvorem, který se dotkne Slunce. Pokud vše dopadne podle plánu, v příštích sedmi letech jej několikrát obletí a dostane se až do jeho žhavé atmosféry. V roce 2024 se ke Slunci přiblíží na 6,2 milionu kilometrů, což se ještě žádné vesmírné lodi nepodařilo. Start nosné rakety, která sondu Parker vyšle ke Slunci, je z floridského mysu Canaveral naplánován na sobotu 11. srpna.
Proč se NASA vydává ke Slunci?
Trvá osm minut, než sluneční paprsky dorazí k Zemi. Kdyby Slunce náhle zhaslo, žili bychom celých osm minut v nevědomosti, až by se rozhostila tma a veškerý život na planetě by zmrzl. Přestože žijeme v závislosti na hvězdě, kterou Země pravidelně obíhá, stále toho o ní příliš nevíme.
Snaha přiblížit se Slunci a lépe ho prozkoumat není žádnou novinkou. Bylo ale nejdříve třeba překonat technologické překážky spojené s obrovským žárem, který Slunce vypouští do svého okolí. Vznikla řada programů, z nichž se ale doposud žádný nerealizoval. Konečnou formu získala mise až před devíti lety.