Aleppo - Ačkoliv velení syrské armády tvrdilo již minulý víkend, že vládní síly dobyly čtvrť Salahedín ve druhém největším městě země Aleppu, v sobotu probíhaly v tomto důležitém komerčním centru země tvrdé boje.
Povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA) dokonce v noci na sobotu zaútočila na místní sídlo státní televize a rozhlasu, kolem kterého rozmístila výbušniny. Když se ale pokusila budovu dobýt, dostali se její příslušníci pod palbu z bojových helikoptér a museli se stáhnout.
Podle Syrské observatoře pro lidská práva sídlící v Londýně se tuhé boje odehrávaly také ve dvou západně položených čtvrtích města.
Po nebývale intenzivním ostřelování čtvrti Tadamun se povstalci naopak museli stáhnout ze svých pozic v hlavním syrském městě Damašku.
Jeden z generálů, který velel operacím v Damašku, podle AFP vpodvečer prohlásil, že armáda od rebelů vyčistila všechny čtvrti v hlavním městě. Jih města, který kontrolovali povstalci, armáda údajně ovládla během odpoledne.
"Svobodná syrská armáda se z Tadamúnu stáhla," oznámila telefonicky opozice. Nicméně zároveň tvrdí, že bojovníci proti režimu jsou všude v metropoli a že se nyní zaměřují na záškodnickou taktiku.
Státem kontrolovaná média navíc oznámila, že armáda zabila "velké množství teroristů", jak jsou běžně označování příslušníci FSA. Syrská opozice přiznává, že jen v pátek bylo v zemi zabito 84 osob, z toho 46 civilistů.
Přestože Asadův režim hovoří o úspěších v bojích s "ozbrojenými skupinami", začíná se Damašek zjevně potýkat s nedostatkem financí a také pohonných hmot. Náměstek předsedy vlády Kadríl Džamíl totiž přiznal, že Asad požádal o finanční pomoc a dodávky ropy Moskvu.
Zjevně se tak začíná projevovat obchodní embargo, které na Sýrii uvalila Evropská unie a Spojené státy.
Povstalci jsou čím dál lépe vyzbrojeni
V pátek schválilo rezoluci odsuzující syrský režim Valné shromáždění OSN, sankce, které s ní byly spojeny však musely být z dokumentu vyškrtnuty, protože se proti nim opakovaně postavilo Rusko a Čína.
Stává se tak čím dál více zřejmým, že syrští povstalci se budou muset spolehnout na vlastní síly a nemohou příliš počítat s vojenskou intervencí ze zahraničí.
I tak začínají být čím dál lépe vyzbrojeni a mohou proto útokům vládních sil účinněji čelit.
V jejich výzbroji se nově objevily také ruské tanky T-55, T-62 a T-72, které podle všeho ukořistili Asadově armádě. K dispozici mají rovněž rakety země-vzduch SA-7, odpalované z ramene, protiletadlové kanony SU-23-2 a těžké kulomety DŠK pocházející ještě ze sovětských časů, jež namontovali na pick-upy.
Zbraně jsou do země pašovány především přes hranici s Libanonem, přičemž jako jejich dodavatelé figurují Saúdská Arábie a Katar. FSA posílají výzbroj ale zjevně také ruské firmy, jež zásobují Asada. Finanční pomoc poskytuje povstalcům Washington, který navíc pověřil logistickou podporou FSA vlastní tajné služby.
Jako dílo "teroristů" označil Damašek v sobotu únos 48 íránských poutníků, kterých se cestou na letiště zmocnili neznámí ozbrojenci. Íránci předtím navštívili svatyni, v níž se údajně nacházejí ostatky Mohammedovy vnučky Zajnab.