Damašek - Plán na sjednocení syrské opozice bere za své.
Třináct vlivných islamistických povstaleckých skupin vydalo společné prohlášení. A oznamují v něm, že neuznají exilovou Národní koalici.
"Všechny skupiny, které vznikly v zahraničí, aniž by se vrátily do země, nás nereprezentují a my je neuznáme," tvrdí ovšem rebelové bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada.
Dohromady jde přitom o nezanedbatelnou sílu, která podle odhadů čítá desítky tisíc bojovníků.
V dokumentu povstalci vyzvali "všechny vojenské a civilní síly, aby se sjednotily islámem založeným na šaríi (islámské právo - pozn. red.), jež by měla být základním pramenem legislativy".
Inspektoři jsou zpět
Do Damašku se ve středu vrátil tým inspektorů OSN, kteří mají prověřit přes deset údajných chemických útoků. I tentokrát v jeho čele stojí švédský expert na chemické zbraně Ake Sellström, podle něhož by mohla být konečná zpráva vypracována do konce října.
Z bezpečnostních důvodů přiletěli do libanonského Bejrútu, odkud byli konvojem pěti vozidel OSN přepraveni do damašského hotelu Four Seasons.
"Upřednostněte zájmy ummy (islámského národa - pozn. red.) nad zájmy každé ze skupin," nabádají.
Národní koalice je přitom Západem už od loňského listopadu uznávána coby legitimní opoziční síla, která dokonce ustavila prozatímní vládu.
Nepřátelé bok po boku
Odpor vůči Syřanům operujícím z exilu je podle všeho tak silný, že se k prohlášení připojily i skupiny, které mezi sebou jinak vedou nesmiřitelný boj.
Řeč je především o organizacích Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) a Fronta an-Nusrá, jež se obě hlásí k Al-Káidě. Doposud totiž bojovaly nejen proti povstalcům z umírněné Syrské svobodné armády (FSA), ale i mezi sebou.
Mezi signatáři jsou ovšem i dosavadní spojenci FSA, jako například Brigády Tavíd, jež bojují v Aleppu, či takzvaná 19. divize. "Je pravděpodobné, že koalice umírněných islamistů přestala existovat coby samostatný organizační celek," řekl agentuře Reuters Charles Lister z analytického centra IHS Jane's.