Syrský režim nasadil proti dezertérům vrtulníky

Martin Novák Martin Novák
10. 6. 2011 17:43
Tisíce lidí prchají, operaci provádí obávaná 4. divize vedená bratrem prezidenta
Stanové tábory na turecké straně hranice.
Stanové tábory na turecké straně hranice. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská armáda zahájila operaci s cílem dostat zpět pod svoji kontrolu provincii Idlíb na severozápadě země, kterou v posledních dnech ovládli místní odpůrci prezidenta Bašára Asada.

Do akce proti městu Džisr aš-Šughúr je nasazeno patnáct tisíc vojáků a desítky tanků.

Operaci provádí čtvrtá armádní divize, která je nejlépe vyzbrojená, vycvičená a nejvíce loajální vůči režimu. Vede ji prezidentův bratr Mahír Asad.

Padesátitisícové město je ale podle svědků téměř prázdné. Lidé v obavách z masakru prchají přes nedalekou hranici do Turecka nebo do okolních vesnic.

Na turecké straně hranice vyrostl stanový tábor, ve kterém už je na 4000 syrských uprchlíků. Deník Hurryiet napsal, že Turci se připravují v následujících týdnech na příliv statisíců Syřanů.

Syrská státní televize oznámila minulý týden, že "ozbrojené gangy" zabily ve městě na 120 vojáků a policistů.

Opoziční aktivisté v Džisr aš-Šughúru ale uvedli na sociálních sítích, že část vojáků dezertovala, protože odmítla střílet do neozbrojených civilistů. Pak se rozpoutal boj mezi dezertéry a vojáky věrnými režimu.

"Džisr aš-Šughúr je úplně vylidněný. Lidé se nenechají vyvraždit jako ovce," řekl zpravodaji agentury Reuters jeden z obyvatel města, který uprchl s rodinou do Turecka.

Vojáci ráno ostřelovali vesnici Sarmaníja, která leží deset kilometrů od města. Podle svědků je ale také vylidněná. V okolí Džisr aš-Šugúru hoří pole. Není jasné, kdo je zapálil. Podle jednoho z místních obyvatel, citovaného agenturou AP, to byly vládní síly.

Syrské tanky v akci proti demonstrantům.
Syrské tanky v akci proti demonstrantům. | Foto: Reuters

Protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada a jeho strany Baas začaly v polovině března. Demonstrace v mnoha městech i přes střelbu ostrými náboji a rozsáhlé zatýkání sílí.

Odpoledne po skončení modliteb v mešitách v pátek znovu vyrazily tisíce Syřanů do ulic. Průvody se konají v Damašku, Homsu, Dará, Dejr-ez Zoru a dalších městech. Policisté a vojáci opět střílejí ostrými náboji.

Opozice hlásí nejméně dvaadvacet mrtvých. V Latákíji vojáci stříleli na muže, kteří chtěli zničit velký prezidentův portrét. Ve městě Maarit al-Numan podle zpráv na Facebooku bojují vojáci loajální režimu s dezertéry, v akci jsou vrtulníky.

Počet mrtvých od poloviny března se odhaduje na 1200, policie pozatýkala na deset tisíc osob. Část z nich propustila. Protestů se účastní především sunnitští muslimové, zatímco oporou režimu jsou hlavně příslušníci komunity alávitů.

Ti tvoří v zemi jen 12 procent obyvatel, zatímco sunnitší muslimové představují výraznou většinu (kolem 75 procent).

Francie a Velká Británie se chystají předložit Radě bezpečnosti OSN rezoluci odsuzující syrskou vládu za brutální potlačování protestů. Rezoluce ale nemá velkou šanci na úspěch, protože Rusko  - dlouholetý spojenec Asadova režimu - se ji chystá vetovat.

 

Právě se děje

Další zprávy