Damašek/Tunis - Syrská opozice oznámila, že ozbrojenci, loajální prezidentu Bašáru Asadovi, zastřelili nedaleko města Hamá osmnáct civilistů, z toho pět dětí.
Všichni byli zastřeleni zblízka. Jedná se údajně o místní zemědělce, většina z nich pocházela z jedné rodiny. Zatím není jasné, proč je příslušníci vládních sil zavraždili.
Na jiném místě v provincii Hamá byl nalezen zastřelený muž se svými dětmi.
Hamá patří spolu s Homsem k hlavním baštám opozice, usilující v téměř rok trvajícím povstání o odchod prezidenta Bašára Asada.
Revoluce se inspirovala obdobnými protesty v Tunisku a Egyptě, syrský prezident však odmítá odstoupit i vyjednávat s opozicí. Za rok už zemřelo skoro osm tisíc lidí a armáda ostřeluje města, ve kterých se konají velké protesty a proti režimu se tam formuje povstalecká Svobodná syrská armáda.
V Tunisu začala schůzka skupiny zemí, nazvané Přátelé Sýrie. Do tuniské metropole se sjeli zástupci zhruba šedesáti států.
Včetně českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. "Na jedné straně se musíme pokusit ochránit obyvatelstvo před jeho prezidentem. Ale měli bychom se také vyvarovat násilí z naší strany. Je to problém, jehož řešení musí najít Syřané sami s podporou okolních zemí," řekl po schůzce český ministr.
V Tunisku chybějí však delegace Ruska, Íránu a Číny. Tedy zemí, které Asadův režim podporují.
Účastníci tuniského summitu požadují vyhlášení příměří v Sýrii a dopravu humanitární pomoci do obklíčených měst. Zejména do Homsu, který je pod palbou vládních tanků a děl už tři týdny.
V pátek se do obklíčených čtvrtí dostali zástupci Červeného kříži a evakuovali zraněné ženy a děti.
Agentura Reuters uvedla s odvoláním na svůj zdroj, že opozice dostává do Sýrie přes hranice lehké zbraně, potřebuje ale také protitankové a protiletadlové střely.
"Dostáváme útočné i obranné zbraně. Odevšad, i od západních zemí. Není těžké to propašovat přes hranici," sdělil představitel opozice agentuře.
Evropská unie a Liga arabských států už přijala vůči Sýrii hospodářské sankce, turecký ministr zahraničí Ahmed Davutoglu v Tunisu prosazoval uvalení zbrojního embarga.
To ale naráží na odpor Ruska, které syrskému režimu dodává zbraně.