OSN rozhodla o velvyslanci pro Sýrii, stal se jím Annan

Zahraničí Zahraničí
24. 2. 2012 7:54
Někdejší šéf Organizace spojených národů a laureát Nobelovy ceny míru se má zasadit o ukončení násilí
Kofi Annan na archivním snímku.
Kofi Annan na archivním snímku. | Foto: Reuters

New York - Zvláštním velvyslancem pro Sýrii se stal někdejší generální tajemník Spojených národů Kofi Annan.

Na obsazení postu se podle agentury Reuters shodli nynější šéf Organizace spojených národů Pan Ki-mun a předseda Ligy arabských států (LAS) Nabíl Arabí.

Ghanský diplomat by se měl zasazovat o ukončení bezmála rok trvajícího povstání v Sýrii, jež režim prezidenta Bašára Asada krvavě potlačuje.

O Annanově jmenování se spekulovalo již dříve. Třiasedmdesátiletý laureát Nobelovy ceny míru by měl podle prohlášení naplňovat demokratické aspirace syrského lidu, a to na základě rezoluce Valného shromáždění z minulého týdne. Ta podpořila mimo jiné plán LAS, jenž počítá s Asadovou rezignací.

Povstání proti Asadovi vypuklo loni na jaře a podle nejnovější zprávy OSN se syrští představitelé při potlačování opozice dopouštějí zločinů proti lidskosti.

Inspektoři OSN údajně mají přímé důkazy o podílu nejvyšších vládních a armádních představitelů na vraždění bezbranných mužů, žen a dětí. Násilnosti proti syrské opozici si dosud podle některých odhadů vyžádaly přes 7000 mrtvých.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy