OSN rozhodla o velvyslanci pro Sýrii, stal se jím Annan

Zahraničí Zahraničí
24. 2. 2012 7:54
Někdejší šéf Organizace spojených národů a laureát Nobelovy ceny míru se má zasadit o ukončení násilí
Kofi Annan na archivním snímku.
Kofi Annan na archivním snímku. | Foto: Reuters

New York - Zvláštním velvyslancem pro Sýrii se stal někdejší generální tajemník Spojených národů Kofi Annan.

Na obsazení postu se podle agentury Reuters shodli nynější šéf Organizace spojených národů Pan Ki-mun a předseda Ligy arabských států (LAS) Nabíl Arabí.

Ghanský diplomat by se měl zasazovat o ukončení bezmála rok trvajícího povstání v Sýrii, jež režim prezidenta Bašára Asada krvavě potlačuje.

O Annanově jmenování se spekulovalo již dříve. Třiasedmdesátiletý laureát Nobelovy ceny míru by měl podle prohlášení naplňovat demokratické aspirace syrského lidu, a to na základě rezoluce Valného shromáždění z minulého týdne. Ta podpořila mimo jiné plán LAS, jenž počítá s Asadovou rezignací.

Povstání proti Asadovi vypuklo loni na jaře a podle nejnovější zprávy OSN se syrští představitelé při potlačování opozice dopouštějí zločinů proti lidskosti.

Inspektoři OSN údajně mají přímé důkazy o podílu nejvyšších vládních a armádních představitelů na vraždění bezbranných mužů, žen a dětí. Násilnosti proti syrské opozici si dosud podle některých odhadů vyžádaly přes 7000 mrtvých.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy