OSN nařkla syrskou vládu ze zločinů proti lidskosti

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 2. 2012 14:41
Mezinárodní komise prý má přímé důkazy o zločinech politiků i armádních velitelů
Armáda posílá na civilisty tanky.
Armáda posílá na civilisty tanky. | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Organizace spojených národů označila násilné potlačování syrského povstání za zločiny proti lidskosti a oznámila, že má přímé důkazy o podílu nejvyšších vládních a armádních představitelů na vraždění bezbranných mužů, žen a dětí.

Krom toho inspektoři Spojených národů shromáždili důkazy o popravování vojáků, kteří se rozkazům odmítli podřídit, bezdůvodnému zatýkání nevinných lidí, týrání vězňů a ostřelování obytných zón z tanků a kulometů.

OSN údajně disponuje důkazy, že k těmto zločinům dávali rozkazy vrcholní politici a důstojníci. Jméno samotného prezidenta Bašára Asada zpráva v této souvislosti nezmiňuje.

Komise vedená Brazilcem Paulem Pinheirem ale upozornila, že se vražd a únosů dopouštějí i rebelové, vedení Svobodnou syrskou armádou.

Zpráva nevychází z osobní zkušenosti, protože Damašek komisaře odmítl do země pustit. Je ale podložena satelitními snímky a výpověďmi celkem 369 obětí i očitých svědků. Část z nich vypovídala telefonicky přímo ze Sýrie, někteří už prchli do okolních zemí.

Syrské úřady na obvinění zatím nereagovaly. Asadovy jednotky nicméně již dvacátým dnem ostřelují sunnity obývané čtvrti města Homs, kde se soustředí přívrženci opozice. Podle povstalců tam ve středu zemřelo nejméně 80 lidí.

Agentura Reuters ve čtvrtek, opět s odvoláním na povstalce, napsala, že armáda vstoupila do jedné z obléhaných čtvrtí Babá Amró.

Syrské povstání už trvá téměř rok a za tu dobu přišlo podle humanitárních organizací o život už na 7 tisíc civilistů a 1700 vojáků. Podle povstalců je ale toto číslo mnohem vyšší.

Tři zranění novináři čekají na pomoc

Marie Colvinová.
Marie Colvinová. | Foto: Reuters

Kromě Syřanů už v zemi zemřelo i několik zahraničních novinářů. Tento týden zahynuli při bombardování Homsu Američanka Marie Colvinová, která pracovala pro britský nedělník Sunday Times, a francouzský fotograf na volné noze Remi Ochlik. Tři další novináři podle CNN při stejném útoku utrpěli blíže nespecifikovaná zranění.

Na libanonském internetu se objevila informace, že syrská armáda věděla o místě, kde jsou, díky signálu jejich mobilních telefonů a na dům zaútočila záměrně. Syrský ministr informací Adnán Mahmúd to však odmítl a prohlásil, že vláda o jejich přítomnosti v zemi nevěděla a neví ani o tom, že by se na syrském území zdržovali zranění zahraniční novináři.

Další tři zranění novináři britského a francouzského původu zůstávají v Homsu obklíčení. Paříž i Londýn už Asada vyzvaly, aby vydal těla zemřelých a dočasně přerušil útoky, aby ke zraněným žurnalistům mohli lékaři. K žádosti se přidal i Červený kříž: Žádáme všechny a kohokoliv o dvouhodinové příměří. Podle CNN se tak ale dosud nestalo.

Jen několik dní před útokem na novináře v Homsu zemřel v Sýrii reportér listu New York Times. Při cestě na území okupovaná povstalci zřejmě podlehl astmatickému záchvatu. V lednu zase v Sýrii zahynul francouzský novinář Gilles Jacquier z televize France 2. Zabila ho raketa odpálená ve městě Homs.

 

Právě se děje

Další zprávy