"O incidentu stále shromažďujeme informace, ale opakujeme naše varování, že pokud Asadův režim použije chemické zbraně, Spojené státy a jejich spojenci odpoví rychle a patřičně," uvedlo v prohlášení americké ministerstvo s varováním vládě syrského prezidenta Bašára Asada.
Mluvčí Morgan Ortagus novinářům řekl, že údajný chemický útok byl součástí operací Asadova režimu v severozápadní syrské provincii Idlíb, kde syrské vládní jednotky porušily příměří chránící miliony civilistů.
Spojené státy Sýrii kvůli údajným chemickým útokům dvakrát bombardovaly, v dubnu 2017 a v dubnu 2018. Loni v září americké diplomatické zdroje informovaly o důkazech, že syrské síly disponují v Idlíbu chemickými zbraněmi.
Informaci o chemickém útoku přinesla už v neděli propagandistická agentura Eba radikální skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která má v rukou velké části Idlíbu a další oblasti na severozápadě země. Podle ní syrské vládní jednotky použily chlor proti jejím bojovníkům v pobřežní provincii Latákíja.
Ramí Abdar Rahmán ze SOHR ale ve středu prohlásil, že jeho organizace o tom nemá dostatek důkazů. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že informace získává od rozsáhlé sítě spolupracovníků v terénu.
"V horách v Latákíji jsme nezdokumentovali žádný chemický útok," sdělil Rahmán. Syrská armáda už v neděli informaci popřela a označila za výmysl. Rahmán řekl, že v době údajného útoku na místě byli jedině radikálové, takže získat objektivní zprávy o incidentu je téměř nemožné. "V té oblasti nebyli žádní civilisté," řekl.
Francouzské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že informace o možném chemickém útoku je alarmující, zároveň ale zdůraznilo, že je zapotřebí věc důkladně vyšetřit. "Máme plnou důvěru v Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW)," uvedlo ministerstvo.
Idlib leží na hranici s Tureckem a je poslední provincií, kterou syrský režim ještě nemá pod kontrolou. Provincii se na konci loňského roku vyhnuly tvrdé boje díky zářijové dohodě o příměří mezi Ruskem a Tureckem. Oblast, kde žijí tři miliony lidí, se ale stala terčem intenzivního bombardování od letošního ledna, když nad ní získala kontrolu skupina Haját Tahrír aš-Šám. Kromě ní v oblasti působí povstalecké skupiny, které se tam stáhly z jiných částí Sýrie.
K příměří v Idlibu dnes vyzval americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Spojené státy podle něj pracují na tom, aby zastavily vlnu násilností, která tvrdě zasáhla tamní civilisty. "Idlib a celá země teď potřebují hlavně příměří," prohlásil Jeffrey při slyšení před zahraničním výborem americké Sněmovny reprezentantů. "Děláme vše pro to, abychom násilnosti zastavili," dodal.