Damašek - Další zastávkou na trase arabských revolucí a protestů proti diktátorským režimům je Sýrie.
Demonstrace se z města Dará na jihu země v pátek poprvé přenesly také do metropole Damašku. Podle agentury Reuters se v centru metropole sešlo několik stovek lidí. Demonstranti provolávali hesla nepřátelská vládě a vyjadřovali podporu protestujícím v Dará.
"Obětujeme naši krev, naši duši pro Dará," křičel dav. Podle svědků příslušníci tajné policie v centru Damašku zatkly desítky osob. Tři lidé přišli o život na předměstí Damašku.
Demonstrovalo se i v dalších městech po celé zemi. Velké protesty se odehrávají ve městech Homs a Hamá. Tisícovka lidí protestovala ve městě Tel nedaleko Damašku. V Aleppu policie zakročila proti lidem přímo v mešitě.
Podívejte se na záběry z dnešní demonstrace v Homsu:
V městě Sanamein nedaleko od Dará policie údajně postřílela nejméně dvacet lidí. "Více než dvacet lidí zemřelo mučednickou smrtí," řekl agentuře Reuters jeden svědek. "Oni (bezpečnostní síly) pálili po každém."
Z Dará je hlášena střelba z těžkých zbraní, dav na náměstí povalil sochu bývalého prezidenta a Bašárova otce Háfize Asada.
Bomba, která exploduje
Syrský disident Haisám Málih v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra nazval Sýrii "bombou, která brzy exploduje."
Po střelbě do protestujících v Dará, která si ve středu vyžádala sedmatřicet mrtvých, nabídl ve čtvrtek večer syrský režim ústupky.
Prezidentova poradkyně Búsajna Šabanová v Damašku oznámila, že vláda sestaví výbor, který se bude zabývat zrušením výjimečného stavu, platícího od roku 1963.
Asad chce údajně také změnit zákony tak, aby byla umožněna svoboda médií a existence různých politických stran.
Podle poradkyně se prezident distancuje od střelby do lidí v Dará, prý k ní nedal rozkaz. "Prezident jasně řekl, že ostrá munice nesmí být použita," uvedla Šabanová.
V Sýrii vládne od roku 1963 strana Baas. V roce 1970 se dostal k moci prezident Háfiz Asad. Od jeho smrti v roce 2000 vládne Asadův syn Bašár, původním povoláním oční lékař.
Sýrii se dosud demonstrace a protesty vyhýbaly, tento týden ale nastala změna. Stovky lidí se shromáždily v Damašku, Homsu, Aleppu a dalších městech, policie je rozháněla.
Rozpolcený režim?
Nejhorší ale byla situace v Dará na jihu země u jordánské hranice.
Policisté ve středu stříleli ostrou municí do účastníků protestního shromáždění u mešity. Lékaři z hlavní nemocnice v Dará oznámili, že k nim dorazila těla 37 mrtvých a všechna nesla stopy po ostré palbě.
Podle svědků pálili do davu příslušníci speciálních policejních jednotek a tajní policisté. Vojáci jen hlídkují ve městě, ale zatím nezasahují.
Deník Financial Times s odvoláním na své zdroje v Damašku napsal, že špičky režimu jsou názorově rozděleny. Jedna část volá po tvrdém potlačení nepokojů, druhá navrhuje ústupky a kompromisy.
Syrská opozice, která je pronásledovaná a působí ve velmi obtížných podmínkách, oznámení o prezidentových reformách odmítla. Označila to za nedostatečnou reakci na nespokojenost lidí.
Opozice zároveň sdělila, že jeden z jejích vůdců Mazín Darvíš byl dnes zatčen.
Ještě před měsícem arabisté a analytici soudili, že vzhledem k tvrdosti vládnoucího režimu v zemi zřejmě revoluce po vzoru Tuniska a Egypta nevypukne.
Poté, co povstání začalo zmítá také Libyí, si už ale nikdo není ničím v arabském světě moc jistý.
Sýrii má za sebou historii dvou velkých revolt. V roce 1982 se členové Muslimského bratrstva na několik dní zmocnili města Hamá. Armáda při protiútoku velkou část města srovnala se zemí, zahynuly tisíce lidí.
V roce 2004 se bouřili Kurdové na severovýchodě Sýrie, vojáci desítky protestujících zastřelili.