Syrská policie zabila ve středu v Dará nejméně 37 lidí

Václav Viták
24. 3. 2011 15:41
Prezident Bašár slíbil nápravu a označil požadavky lidí v Dará za oprávněné.
Granáty, munice a peníze, které syrská policie údajně našla v mešitě Umarí
Granáty, munice a peníze, které syrská policie údajně našla v mešitě Umarí | Foto: Václav Viták

Dará - Na 20 000 demonstrantů se účastnilo ve čtvrtek v jihosyrském Dará pohřbu devíti demonstrantů, které den předtím zastřelily bezpečnostní síly.

Protestující křičeli protivládní slogany a volali, že krev těchto „mučedníků nebyla prolita zbytečně".

Počet obětí středečního zásahu je však mnohem vyšší. Hlavní městská nemocnice sdělila agentuře Reuters, že do ní byla přivezena těla nejméně 37 lidí, kteří byli zabiti při středečních střetech s policií.

„Přivezli je včera v pět hodin odpoledne (16:00 SEČ), řekl představitel nemocnice, který odmítl uvést své jméno. „Všechna těla mají průstřely," dodal.

Podle některých jiných zdrojů může být ale obětí ještě mnohem více, protože desítky mrtvých možná byly odvezeny do jiných nemocnic v menších městech. Tyto zprávy se však zatím nepodařilo ověřit.

V Dará hlídkují v ulicích podle očitých svědků nyní stovky vojáků. Vojenský konvoj, který přijel do tohoto města na jihu Sýrie u hranic s Jordánskem ve středu v noci, jich přivezl 2000.

Do té doby se v Dará při potlačování demonstrací mnohem více angažovaly speciální vojenské jednotky v černých uniformách a tajná policie.

Krvavá středa

Lidé v tomto městě, ležícím na jihu Sýrie u hranic s Jordánskem, se bouří proti Bašárovu autoritativnímu režimu již od minulého pátku, nejhorším dnem pro ně byla zatím ale středa.

V tento den policie nejprve v časných ranních hodinách zaútočila na stanový tábor demonstrantů u mešity Umarí.

Při této operaci bylo zastřeleno podle různých zdrojů šest až deset osob včetně jednoho lékaře, který se snažil poskytnout pomoc raněným.

Podle svědků pak ve středu odpoledne vyšly do ulic znovu stovky mladých demonstrantů, policie na ně zahájila palbu a zřejmě jich desítky zastřelila. Režim údajně také zahájil masové zatýkání rebelů.

Úřady vydaly prohlášení, že terčem středečního zásahu v Dará byly ozbrojené gangy, které „shromažďovaly zbraně a munici v mešitě Umarí a unášely děti".

Zveřejnily také amatérské fotografie munice, granátů a peněz, které údajně v mešitě Umarí nalezla policie.

Bašár slibuje nápravu 

Protestující v Dará požadovali zrušení mimořádného stavu, který v Sýrii trvá od roku 1963, kdy se dostala k moci vládnoucí strana Baas.

Demonstranti u mešity Umarí během středečních protestů
Demonstranti u mešity Umarí během středečních protestů | Foto: Reuters

Demonstrující lidé také křičeli protiíránská hesla, protože se jim jako sunnitům nelíbí Bašárova orientace na šíitský Írán a na šíitské libanonské milice Hizballáh podporované Teheránem.

Konflikt s vládnoucí mocí tak má v Dará, které je převážně sunnitské, v sobě i sektářské prvky.

Pro samotného prezidenta Bašára představují nepokoje v tomto městě největší ohrožení za jedenáct let jeho vlády.

Ve snaze uklidnit situaci ve čtvrtek prostřednictvím své poradkyně vyhlásil, že "požadavky lidí v Dará jsou oprávněné." Sýrie bude podle něj v následujícím období "svědkem vlemi důležitých vládních rozhodnutí".

Zmíněná rozhodnutí však prezident zatím nijak nespecifikoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Filipínský ostrov Mindanao postihlo silné zemětřesení, tsunami údajně nehrozí

Filipínský ostrov Mindanao v neděli postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba USGS uvedla, že už několikáté otřesy za poslední tři měsíce zasáhly oblast jihozápadně od města Davao. Ničivá přívalová vlna v důsledku dnešních záchvěvů ale nehrozí, uvedlo americké Tichomořské středisko varování před cunami.

Místní úřady předpokládají škody, jejich rozsah ale dosud není znám. Nejsou zatím ani zprávy o případných obětech a zraněných. Ohnisko otřesů se podle USGS nacházelo v hloubce 28,2 kilometru, 61 kilometrů jihozápadně od Davaa. To je jedno z nejlidnatějších filipínských míst a rodiště prezidenta Rodriga Duterteho.

Stejnou oblast zasáhla tři zemětřesení v říjnu a jedno v listopadu. Při jednom z nich zahynulo nejméně pět lidí. Souostroví Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, a zemětřesení jsou proto častá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy