Syrská armáda odpálila na povstalce rakety Scud

Martin Novák Martin Novák
13. 12. 2012 10:41
Nedaleko Damašku se ozvala silná exploze, zemřelo 16 lidí
...
... | Foto: Michal Przedlacki / Člověk v tísni

Damašek - Válka v Sýrii mezi režimem Bašára Asada a povstalci se dostala do další fáze. Armáda odpálila na pozice opoziční Svobodné syrské armády balistické střely ruské výroby Scud s doletem přes 300 kilometrů.

Jde o stejnou zbraň, jakou použil například Irák proti Izraeli během války v Perském zálivu v roce 1991.

Nedlouho poté otřásla městem Katana nedaleko Damašku silná exploze. Pumový útok si vyžádal 16 mrtvých a 25 zraněných. Podle libanonské televize Al-Manar jsou mezi nimi i ženy a děti.

Povstalci přebírají kontrolu

Povstalci v posledních týdnech dosáhli velkých územních zisků a Asadova armáda je i přes nasazení letadel a tanků v defenzívě. Mnoho analytiků a znalců situace v Sýrii očekává, že vládnoucí režim se zhroutí během příštího roku.

Ve středu večer se ozvala prudká exploze u vchodu do budovy ministerstva vnitra. Nálož vybuchla v automobilu a zabila nejméně pět lidí.

Stalo se tak uprostřed tvrdých bojů mezi rebely a vládními jednotkami v Damašku. Svobodná syrská armáda kontroluje souvislý pás na jihu a jihozápadě města, střelba zní od damašského mezinárodního letiště.

Obamovo uznání

Po úspěších na bitevním poli boduje syrská diplomacie i na mezinárodní scéně. Krátce před zahájením summitu zemí sdružených v seskupení Přátelé Sýrie dostali významnou podporu od Spojených států.

Prezident Barack Obama ve středu oznámil, že USA uznávají opoziční Syrskou národní koalici jako jediného zástupce Syřanů.

Válka v Sýrii si za necelé dva roky vyžádala přes 42 tisíc životů.
Válka v Sýrii si za necelé dva roky vyžádala přes 42 tisíc životů. | Foto: Reuters

Spojené státy se Obamovým prohlášením připojily k Velké Británii, Francii, Turecku a několika arabským státům, které uznávají za legitimního představitele Sýrie opozici, a nikoliv režim prezidenta Bašára Asada.

Obama to řekl v rozhovoru pro televizi ABC. Neznamená to ale, že Američané začnou povstalcům dodávat zbraně. To Bílý dům od počátku konfliktu odmítá. Také francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v úterý potvrdil, že ani Paříž rebely zatím vyzbrojovat nebude.

Rebelové se vyzbrojují hlavně z dobytých armádních skladů, od překupníků v Libanonu a Iráku. Protiletadlové zbraně dostávají ze Saúdské Arábie a Kataru.

Dostanou povstalci zbraně?

V Evropské unii prosazuje vyzbrojení povstalecké Svobodné syrské armády (FSA) Velká Británie, ale zatím neúspěšně.

Syrská opozice na Západ tlačí, aby zbraně poslal. Pomohlo by to prý zkrátit konflikt a zachránit další životy a domy.

"Nechceme žádnou zahraniční intervenci. Potřebujeme jen lepší zbraně, systémy protiletadlové obrany. Pokud takovou podporu dostaneme, ukončíme konflikt během několika týdnů," řekl před začátkem summitu Přátel Sýrie v marockém Marrákéši člen opozice Riád Seif.

Obama už dříve deklaroval, že do Sýrie pošle americké vojáky pouze v případě, že režim použije chemické zbraně.

Pro americkou vládu je komplikací účast islamistických bojovníků blízkých Al-Káidě a valčících na straně povstalců. Washington na začátku týdne zařadil na seznam teroristických organizací skupinu Džabhat al-Nusra, která čítá přibližně deset tisíc mužů a patří k největším a nejlépe vyzbrojeným formacím rebelů.

Podle CIA v řadách této skupiny působí lidé, kteří před několika lety bojovali proti americkým vojákům v Iráku. Džabhat al-Nusra není součástí Syrské národní koalice, která zastřešuje většinu opozice.

Americké uznání opozice podle očekávání narazilo na odpor Ruska, které je spolu s Íránem největším spojencem Asadova režimu a drží ho u moci.

Místo bojů jednejme

Moskva žádá, aby skončily boje a začala jednání mezi Asadem a jeho odpůrci. Všechny pokusy o příměří a dialog, zprostředkované zvláštními vyslanci OSN, ale zkrachovaly.

"Americké rozhodnutí jde proti snahám o politické řešení konfliktu. Vypadá to, že Spojené státy vsadily vše na ozbrojené vítězství opozice," prohlásil v reakci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

V noci a ve středu dopoledne se odehrávaly prudké boje v Damašku.

Za necelé dva roky konfliktu zemřelo přes 42 tisíc Syřanů a na půl milionu jich opustilo své domovy. V mnoha oblastech se lidé musejí obejít bez tekoucí vody, elektřiny a topení, přežívají jen se základními potravinami.

V opozici proti Asadovi stojí hlavně sunnitští muslimové. Ozbrojené síly bojující za prezidenta se skládají hlavně z alávitů, náboženské menšiny hlásící se k šíitskému islámu.

Alávité tvoří asi dvanáct procent z obyvatel Sýrie, patří k nim i sám Asad. Příslušníci této komunity ale ovládají nejvyšší posty v armádě a tajné policii.

 

Právě se děje

Další zprávy