Damašek - Válka v Sýrii mezi režimem Bašára Asada a povstalci se dostala do další fáze. Armáda odpálila na pozice opoziční Svobodné syrské armády balistické střely ruské výroby Scud s doletem přes 300 kilometrů.
Jde o stejnou zbraň, jakou použil například Irák proti Izraeli během války v Perském zálivu v roce 1991.
Nedlouho poté otřásla městem Katana nedaleko Damašku silná exploze. Pumový útok si vyžádal 16 mrtvých a 25 zraněných. Podle libanonské televize Al-Manar jsou mezi nimi i ženy a děti.
Povstalci přebírají kontrolu
Povstalci v posledních týdnech dosáhli velkých územních zisků a Asadova armáda je i přes nasazení letadel a tanků v defenzívě. Mnoho analytiků a znalců situace v Sýrii očekává, že vládnoucí režim se zhroutí během příštího roku.
Ve středu večer se ozvala prudká exploze u vchodu do budovy ministerstva vnitra. Nálož vybuchla v automobilu a zabila nejméně pět lidí.
Stalo se tak uprostřed tvrdých bojů mezi rebely a vládními jednotkami v Damašku. Svobodná syrská armáda kontroluje souvislý pás na jihu a jihozápadě města, střelba zní od damašského mezinárodního letiště.
Obamovo uznání
Po úspěších na bitevním poli boduje syrská diplomacie i na mezinárodní scéně. Krátce před zahájením summitu zemí sdružených v seskupení Přátelé Sýrie dostali významnou podporu od Spojených států.
Prezident Barack Obama ve středu oznámil, že USA uznávají opoziční Syrskou národní koalici jako jediného zástupce Syřanů.
Spojené státy se Obamovým prohlášením připojily k Velké Británii, Francii, Turecku a několika arabským státům, které uznávají za legitimního představitele Sýrie opozici, a nikoliv režim prezidenta Bašára Asada.
Obama to řekl v rozhovoru pro televizi ABC. Neznamená to ale, že Američané začnou povstalcům dodávat zbraně. To Bílý dům od počátku konfliktu odmítá. Také francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v úterý potvrdil, že ani Paříž rebely zatím vyzbrojovat nebude.
Rebelové se vyzbrojují hlavně z dobytých armádních skladů, od překupníků v Libanonu a Iráku. Protiletadlové zbraně dostávají ze Saúdské Arábie a Kataru.
Dostanou povstalci zbraně?
V Evropské unii prosazuje vyzbrojení povstalecké Svobodné syrské armády (FSA) Velká Británie, ale zatím neúspěšně.
Syrská opozice na Západ tlačí, aby zbraně poslal. Pomohlo by to prý zkrátit konflikt a zachránit další životy a domy.
"Nechceme žádnou zahraniční intervenci. Potřebujeme jen lepší zbraně, systémy protiletadlové obrany. Pokud takovou podporu dostaneme, ukončíme konflikt během několika týdnů," řekl před začátkem summitu Přátel Sýrie v marockém Marrákéši člen opozice Riád Seif.
Obama už dříve deklaroval, že do Sýrie pošle americké vojáky pouze v případě, že režim použije chemické zbraně.
Pro americkou vládu je komplikací účast islamistických bojovníků blízkých Al-Káidě a valčících na straně povstalců. Washington na začátku týdne zařadil na seznam teroristických organizací skupinu Džabhat al-Nusra, která čítá přibližně deset tisíc mužů a patří k největším a nejlépe vyzbrojeným formacím rebelů.
Podle CIA v řadách této skupiny působí lidé, kteří před několika lety bojovali proti americkým vojákům v Iráku. Džabhat al-Nusra není součástí Syrské národní koalice, která zastřešuje většinu opozice.
Americké uznání opozice podle očekávání narazilo na odpor Ruska, které je spolu s Íránem největším spojencem Asadova režimu a drží ho u moci.
Místo bojů jednejme
Moskva žádá, aby skončily boje a začala jednání mezi Asadem a jeho odpůrci. Všechny pokusy o příměří a dialog, zprostředkované zvláštními vyslanci OSN, ale zkrachovaly.
"Americké rozhodnutí jde proti snahám o politické řešení konfliktu. Vypadá to, že Spojené státy vsadily vše na ozbrojené vítězství opozice," prohlásil v reakci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
V noci a ve středu dopoledne se odehrávaly prudké boje v Damašku.
Za necelé dva roky konfliktu zemřelo přes 42 tisíc Syřanů a na půl milionu jich opustilo své domovy. V mnoha oblastech se lidé musejí obejít bez tekoucí vody, elektřiny a topení, přežívají jen se základními potravinami.
V opozici proti Asadovi stojí hlavně sunnitští muslimové. Ozbrojené síly bojující za prezidenta se skládají hlavně z alávitů, náboženské menšiny hlásící se k šíitskému islámu.
Alávité tvoří asi dvanáct procent z obyvatel Sýrie, patří k nim i sám Asad. Příslušníci této komunity ale ovládají nejvyšší posty v armádě a tajné policii.