Sýrie jsou už dvě, rebelové mají přehradu i ropná pole

Martin Novák Martin Novák
27. 11. 2012 11:46
Svobodná syrská armáda dosáhla několika úspěchů, ale válka rozhodně nekončí
Bojovníci Svobodné syrské armády.
Bojovníci Svobodné syrské armády. | Foto: Reuters

Aleppo/Damašek - Syrští rebelové mají daleko k ovládnutí země a svržení prezidenta Bašára Asada, ale smyčku kolem jeho režimu pozvolna utahují.

Od neděle dosáhli dvou velkých úspěchů. Převzali kontrolu nad velkou přehradou Tišrín na řece Eufrat, kde se boje odehrávaly několik týdnů.

Na server YouTube umístili video, které zachycuje vojáky opoziční Svobodné syrské armády uvnitř řídícího centra přehrady. Je neporušená a její zaměstnanci dál pokračují v práci.

Dobyté základny nebo části měst Asad obvykle nařídí bombardovat letadly, ale u přehrady je to nepravděpodobné, protože její poškození by mohlo mít katastrofální následky.

Dalším úspěchem rebelů je dobytí vojenského letiště Mardž Al-Sultán, vzdáleného pouhých patnáct kilometrů od centra metropole Damašku.

Zničený dům na damašském předměstí Darája.
Zničený dům na damašském předměstí Darája. | Foto: Reuters

"Bašáre, jdeme si pro tebe!" volali s kalašnikovy nad hlavami usmívající se rebelové na adresu prezidenta. Nyní jsou už téměř na dostřel i mezinárodnímu letišti v Damašku. Podle úternách zpráv se odehrávají těžké boje na dálnici blízko letiště.

Opoziční vojáci zničili v komplexu Mardž al-Sultán helikoptéry, vzali si některé zbraně a pak rychle zmizeli před očekávaným útokem vládních bombardérů.

Vládní MiG-29 v pondělí bombardoval jižní předměstí Damašku a na hřišti zabil deset dětí. Na YouTube se objevily záběry, jak lidé odnášejí těla.

Svobodná syrská armáda operuje v mnoha čtvrtích na okrajích metropole a podniká výpady také do centra města.

Režim má sice nadále drtivou převahu v letadlech, tancích a dělech, přesto se mu nedaří postup povstalců zastavit. Ti tak kontrolují velké části země na severu, východě a kolem Damašku, zatímco Asad má pevně v rukou jen centrum hlavního města a oblasti podél Středozemního moře.

Rebelové mají pod kontrolou také některá ropná policie v provincii Dajr Az-zaur na východě, takže se přes Irák snaží ropu prodávat a lidé v regionech, kontrolovaných opozicí, ropu používají na topení v domácnostech.

Zničené centrum Aleppa.
Zničené centrum Aleppa. | Foto: Reuters

Asada nadále podporují Írán a Rusko, zatímco Turecko, většina arabských zemí a členů Evropské unie ho vyzývají k odstoupení.

Damašek některé okolní země obviňuje z toho, že rebelům dodávají  zbraně. Podle Svobodné syrské armády ale její arzenál pochází od dezertujících vojáků a ze skladů v dobytých základnách a kasárnách.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv před úterní návštěvou Paříže kritizoval Francii za to, že jako první země na světě uznala sjednocenou syrskou opozici za legitimního představitele země a dala jí k dispozici budovu syrského velvyslanectví.

Medveděv to považuje za porušení mezinárodního práva.

Konflikt v Sýrii začal v březnu 2011 původně neozbrojenými demonstracemi, vyzývajícími ke změnám a reformám. Když režim reagoval masovým zatýkáním a střelbou ostrými náboji, opozice přešla na ozbrojený boj.

Zahynulo už přes 40 tisíc lidí, konec války je v tuto chvíli v nedohlednu. Na straně režimu bojují hlavně příslušníci menšinové náboženské komunity alávitů, ke které patří i Asad. Opozici tvoří hlavně sunnitští muslimové.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy