Syrská armáda drtí povstalce, do města vjely tanky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 6. 2011 15:24
Povstalecké město ostřelují tanky a vrtulníky, tisíce obyvatel prchají
Foto: Martin Novák

Damašek - Těžké boje mezi armádou a povstalci v Sýrii se v neděli rozpoutaly ve městě Džisr aš-Šughúr, ovládaném již tři měsíce protivládními demonstranty. Syrské vládní jednotky s tanky vtrhly do centra tohoto města na severozápadě země v noci na neděli.

Jak uvedla agentura Reuters, z města prchají poslední obyvatelé, kteří tam ještě zbyli. Armáda zároveň provádí rozsáhlé zatýkání povstalců.

"Tanky přijely do města ze dvou směrů za soustředěné palby z kanonů a kulometů," řekl podle agentury AP telefonicky jeden z obyvatel města, které je baštou odporu režimu v Damašku. Úřady z této oblasti vykázaly novináře, takže zprávy o tamní situaci nelze ověřit.

Místní koordinační výbor, který sleduje protirežimní protesty, uvedl, že na město zaútočila z jihu a z východu armáda s 200 vozidly včetně tanků, bojové vrtulníky přelétavají nad domy. Bojuje se v okolí města i v něm. Podle syrské státní televize byli dva členové ozbrojených organizací zabiti, mnoho z nich bylo zadrženo a byly jim také zabaveny zbraně.

Oblast ležící blízko tureckých hranic byla vždy nepřátelská vůči syrskému režimu a kladla největší odpor prezidentovi Bašáru Asadovi. Vláda již dříve k revolučnímu městu poslala početné jednotky a operaci vydává ve státních sdělovacích prostředcích za akci na ochranu tamního obyvatelstva. To prý samo "požádalo o ochranu před terorizujícími ozbrojenci". Ti podle Damašku začátkem týdne v tomto městě zabili 120 vojáků.

Opoziční aktivisté i uprchlíci vládní verzi události popírají a hovoří o vzpouře v armádních řadách - oběťmi se prý stali příslušníci ozbrojených sil, kteří odmítli střílet do civilistů.

Syrské jednotky pozvaly novináře AP, aby s nimi cestoval do Džisr aš-Šughúru, kde v téměř liduprázdném městě zatýkali "ozbrojence". Reportéra vzali do nemocnice, kde viděl nejméně dvě mrtvá těla.

Tisíce Syřanů už oblast v minulých dnech ve strachu před násilím opustily a utekly do sousedního Turecka. Jen v noci na dnešek uprchlo více než 400 obyvatel a jejich počet v uprchlických táborech zřízených u hranic se Sýrií překročil podle agentury Anadolu pět tisíc.

Džisr aš-Šughúr je převážně sunnitské město, kde žijí i alávité a v okolí jsou křesťanské obce. Většina Syřanů jsou sunnitští muslimové, ale Asad a vládnoucí elita patří k menšinové sektě alávitů, což je odnož šíitského islámu.

Armáda vede vojenské operace také ve třech oblastech v provincii Idlib. Bojuje i proti stovkám dezertérů. "Je to největší a nejnebezpečnější vlna dezercí od povstání proti Asadově režimu v polovině března," řekl aktivita humanitární organizace Mustafa Osso.

Od poloviny března si represe režimu prezidenta Bašára Asada vyžádaly přes 1400 mrtvých, zadrženo bylo nejméně 10 000 lidí a tisíce dalších uprchly za hranice.

Rada bezpečnosti OSN debatuje o návrhu nové rezoluce o Sýrii, ale zatím bezvýsledně. Návrh narazil na rozhodný odpor Ruska, Číny a některých dalších zemí, například Libanonu. Britský ministr zahraničí William Hague dnes vyzval RB OSN, aby k Sýrii zaujala "jasné stanovisko" a represe vládních sil odsoudila.

 

Právě se děje

Další zprávy