Damašek/Ankara - Syrští povstalci a vládní jednotky ve čtvrtek sedmý den bojují o severosyrské město Halab. Syrský bezpečnostní zdroj agentury AFP uvedl, že armáda se v příštích dnech chystá zahájit rozsáhlou ofenzivu na město a od středy na jeho okrajích shromažďuje posily.
Střety podle zdrojů agentury AFP propukly dnes také v palestinském táboře v Damašku. Při raketovém ostřelování bylo v podvečer v damašské čtvrti Jalda zabito nejméně 16 lidí, včetně čtyř žen a pěti dětí, oznámila agentura Reuters s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (OSDH).
Jeden z aktivistů Usáma Šamí agentuře Reuters přímo z místa řekl, že mrtvých je nejméně 20. Raketová palba z různých míst zasáhla podle něj hlavně dvě budovy, kde je také nejvíce obětí. "Někteří zranění ještě leží na místě zásahu a my se jim snažíme pomoci," řekl Šamí.
Halab je druhé největší syrské město a bitva o něj by mohla zásadním způsobem ovlivnit další průběh bezmála 17 měsíců trvajícího protivládního povstání v Sýrii. Velitel povstaleckých sil Abú Umar řekl, že rebelové ovládají asi polovinu města a že odrazili nejméně dva velké útoky vládních jednotek. Ráno podle opoziční OSDH granáty dopadaly do nejméně dvou čtvrtí. V noci na dnešek prý místní znovu demonstrovali proti pokračující vládě prezidenta Bašára Asada.
Podle syrského zdroje AFP je v Halabu přibližně 2000 povstalců, které posílilo až 2000 rebelů z jiných míst. Armáda by prý ofenzivu mohla zahájit v pátek nebo v sobotu. Reportér televize BBC uvedl, že na bitvu o Halab se připravují také rebelové, zásobují se municí a zdravotnickým materiálem, po městě rozmístili odstřelovače a zřídili kontrolní stanoviště.
Násilnosti byly hlášeny i v provincii Dajr az-Zaur na východě a ve městě Hamá ve střední části země, kde si podle opozičních zdrojů vyžádaly nejméně čtyři mrtvé. Sýrie neumožňuje zahraničním novinářům působit v zemi a zprávy o obětech ani o dění v Halabu ani jinde v Sýrii není možné ověřit.
Arabské státy ve středu oznámily, že předloží novou syrskou rezoluci Valnému shromáždění OSN. Text, který připravuje Saúdská Arábie, podle televize Al-Arabíja zdůrazní hrozbu použití chemických zbraní syrským režimem a vyzve k politickému přechodu a vzniku demokratické vlády v zemi. Podle velvyslance Saúdské Arábie při OSN by se o dokumentu mohlo hlasovat příští týden.
Zběhlý generál připravuje řešení krize
Rezoluce předložené Valnému shromáždění OSN na rozdíl od rezolucí v Radě bezpečnosti OSN nelze vetovat. V Radě bezpečnosti svého práva veta využívají stálí členové Rusko a Čína, kteří tak zablokovali již několik syrských rezolucí. Asadův režim má podporu Íránu, jehož viceprezident pro zahraniční věci Alí Saídlú ve středu oznámil, že Teherán je připraven s Damaškem sdílet "své zkušenosti a schopnosti".
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes Damašek obvinil, že "svěřil" pět oblastí na severu Sýrie povstalcům ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Ankara by prý mohla využít svého práva pronásledovat kurdské rebely i na území Sýrie. Asada a jeho spolupracovníky Erdogan vyzval k odchodu a uvedl, že pokračují přípravy na "novou éru".
Zběhlý syrský brigádní generál a Asadův přítel Manaf Tlas ve čtvrtečním rozhovoru řekl, že připravuje cestovní mapu k ukončení krize v Sýrii. Hodlá do ní zapojit "čestné" lidi uvnitř režimu i v zahraničí. Spolupracovat prý chce i s opoziční Syrskou národní radou a se Syrskou svobodnou armádou.
Asad prý součástí plánů není. Na otázku, zda prezident stojí za střelbou v Sýrii, Tlas řekl, že jde o "rozhodnutí kruhu kolem něj". Někteří lidé z Asadova okolí prý význam krize před ním zlehčili a Asad se rozhodl ji řešit prostřednictvím bezpečnostních struktur.