Damašek - Lepší uvítání si Sergej Lavrov nemohl přát. V ulicích Damašku na něj čekaly tisíce lidí. V místech, kudy projížděla jeho ministerská kolona, mu provolávali slávu a mávali ruskými vlajkami.
Šéfa ruské diplomacie vítaly davy věrné prezidentu Bašáru Asadovi jako hrdinu. Hrdinu, který se nezalekl mocného Západu a - spolu s Čínou - vetoval protirežimní rezoluci OSN.
Odmítnutá rezoluce, která se opírala o plán Ligy arabských států, byla podle Ruska "nevyvážená". Nepřípustně vyzývala ke změně režimu a stranila opozici.
To, co v souvislosti se Sýrií předvádí Západ, je "na hraně hysterie", tvrdí Sergej Lavrov. Moskva se rozhodla, že se pořádek pokusí nastolit sama, po svém.
Na kus řeči se spojencem
S ministrem zahraničí přijel v úterý do Damašku i šéf ruské zahraniční rozvědky Michail Fradkov. Jediným bodem jejich programu byl rozhovor s prezidentem Asadem.
Podle zdrojů citovaných médii chtěli Asada přimět, aby se postupně vzdal moci. A aby si přitom Rusko - i po odchodu Asada ze scény - zachovalo v zemi svůj vliv.
Pro Rusko má totiž Sýrie velký význam: v syrském městě Tartus, asi 220 kilometrů severozápadně od Damašku, má svou jedinou středomořskou námořní flotilu. A Sýrie je významným odběratelem v Rusku vyrobených zbraní.
Sám Lavrov však spekulace, že nutí Asada k odstoupení, nepotvrdil. Podle toho, co uvedlo jeho ministerstvo, jel do Damašku lobbovat za "opravdu demokratické reformy".
Po skončení schůzky se syrským prezidentem pak pouze uvedl, že Sýrie je připravena pustit do země novou, a to výrazně početnější pozorovatelskou misi Ligy arabských států.
"Asad signál z Moskvy slyšel," citovala Lavrova agentura Interfax.
Mocný Sergej
Lavrova vyslal do Damašku Dmitrij Medveděv. Ruský ministr zahraničí je ale o moc víc než jen loutka ruského prezidenta.
"Sergej Lavrov ztělesňuje sebevědomí Ruska v zahraniční politice," píše zpravodajský server Spiegel online. "Západním snahám schválit rezoluci se brání stejně vehementně jako kdysi zákazu kouření v sídle OSN," připomíná.
Lavrov vystupuje suverénně a otevřeně. Na rozdíl od ostatních ruských politiků má navíc smysl pro humor. V roce 2005, rok poté, co ho Vladimir Putin jmenoval ministrem zahraničí, se na setkání diplomatů objevil se světelným mečem, v převleku hrdiny ze Star Wars.
Známé jsou i jeho karikatury, které kreslil během zdlouhavých jednání na půdě OSN.
Národní zájmy nade vše
Jako diplomat je všeobecně uznáván, a to i kolegy ze Západu, s nimiž se často dostává do křížku. Jak sám řekl počátkem letošního roku, řídí se jednoduchou poučkou: "Zahraniční politika stojí na pevné půdě národních zájmů. Ideologie nehraje roli."
Stejným heslem se teď řídí i v Sýrii.
"Doufáme, že ministr Lavrov využije příležitost dát syrskému prezidentovi najevo, že nemá jiné východisko, a přiměje ho k odchodu," komentovala Lavrovovu návštěvu Damašku mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.
Spojené státy tomu však příliš nevěří. Stejně skeptická je i syrská opozice. Rusko už podle ní ukázalo, na čí straně stojí. Svým vetem se jasně postavilo proti syrskému lidu.